autoDNA radí
jízda po setmění

Bezpečná jízda po setmění

31 května 2017

Bezpečná jízda po setmění je sice nesnadný úkol, ale lze ho splnit. Pouze řidič musí začít s přípravami s dostatečným předstihem a řídit se několika pravidly.

Bezpečná jízda po setmění – pravda nebo mýtus?

Někteří řidiči noční jízdu přímo milují. Tvrdí, že je jednoduše bezpečnější. Proč? Především na silnicích je mnohem menší provoz. Kromě toho se v ulicích objevují zpravidla mnohem zkušenější řidiči, kteří předvádějí méně nepředvídatelných manévrů, než jejich méně zkušení kolegyně a kolegové za dne. V konečném důsledku vzniká na cestách menší množství nebezpečných situací.

Odpůrci řízení automobilu v noci budou však ihned namítat, že bezpečná jízda po setmění je pouhým mýtem. Za prvé, za volantem máme omezené pole vidění. Mimo zastavěné území, kde chybí pouliční lampy, naše oči často zaznamenávají pouze to, co osvětlují světla vozidla. Máme proto mnohem menší šanci vyhnout se chodci nebo zvířeti, které se nám objeví na vozovce, nebo se jednoduše pohybuje neopatrně na krajnici. Za druhé, na silnici je v noci mnohem snazší potkat osoby, které řídí pod vlivem alkoholu nebo drog, anebo mládež předvádějící se za volantem. Za třetí sami, když řídíme vozidlo v noci, býváme unaveni, čímž se doba naší reakce prodlužuje a naše rozhodnutí méně odpovídají situaci. V krajním případě můžeme dokonce usnout za volantem, v tomto případě je nehoda téměř jistá.

Přesto se občas stává, že diskuse mezi příznivci noční jízdy a odpůrci tvrzení, že bezpečná jízda po setmění je možná, musí být odsunuta na vedlejší kolej, protože nás k noční jízdě jednoduše donutí okolnosti. Jedním z nejtypičtějších případů je cesta na dovolenou. 1000-1400 km například do Itálie nebo Chorvatska se jednoduše nedá projet, pokud bychom jeli pouze ve dne. Zvláště, jestli na zadních sedadlech vezeme hlasitou kupu dětí, které potřebují časté zastávky. Další situace, která nás nutí k jízdě potmě, je návrat ze setkání s kamarády. Každý z řidičů, ať už chce nebo je k tomu donucen okolnostmi, stojí občas před nutností jet za tmy. Zamysleme se tedy, co dělat, aby byly tyto cesty bezpečné. Jako vždy sehrává v těchto případech klíčovou roli náležitá příprava.

Bezpečná jízda po setmění – příprava řidiče

Pokud pravidelně jezdíme po večerech nebo v noci, musíme kontrolovat stav našeho zraku. Zejména tehdy, když začneme mít dojem, že vidíme hůře nebo se setkáme s jinými znepokojujícími stavy. Možná budeme muset k řízení vozidla nosit brýle? Pro jízdu po setmění budou nejlepší ty s antireflexní vrstvou. Někteří lidé mohou z návštěvy u očního lékaře odejít nejen s brýlemi, ale také s radou, aby upustili od nočních jízd. Týká se to hlavně řidičů, u nichž budou zjištěny problémy s prostorovým viděním.

Věnujte pozornost

Bezpečná jízda po setmění znamená také bezprostřední přípravu řidiče. Pokud víme, že nás čeká noční jízda, zdřímněme si alespoň chvilku po poledni nebo se přinejmenším pořádně vyspěme předešlou noc.

 

Udělejme si také patřičné nákupy – je dobré mít v autě po ruce například bonbóny s kofeinem, energetické nebo kofeinové nápoje. Pokud pojedeme sami, postarejme se o nějakou „zábavu” během jízdy – například o hudbu, která nás povzbudí v náročných chvílích, zajímavé audioknihy nebo podcasty k poslechu. Když můžeme v kabině počítat se společností dalších lidí, požádejme spolucestující, aby se nás snažili zabavit povídáním nebo aby nám zkusili něco přečíst – například noviny nebo třeba jen články z internetu, o kterých bychom mohli společně diskutovat.

Bezpečná jízda po setmění – příprava auta

V souvislosti s přípravou vozidla na noční jízdu rozlišujeme, podobně jako v případě řidiče, činnosti, které musíme udělat v předstihu, a ty, které bezprostředně předcházejí noční jízdě. Pokud se jedná o tu první část, musíme se především postarat o to, aby se ve světlometech nacházely ty správné žárovky. Informace o tom, jaké žárovky máme používat v našem automobilu, se dočteme v návodu k obsluze vozidla, který můžeme zpravidla najít i na internetu. Věnujme také pozornost tomu, aby byly reflektory čisté uvnitř a seřízené ve správném úhlu. Kromě toho se postarejme o stav stěračů. Pokud budou nečistoty rozmazávat po skle, místo aby je odstraňovaly, bude pro nás bezpečná jízda po setmění za deštivého počasí spíše nedosažitelná.

Bezprostředně před tím, než se vydáme na cestu, otřeme světlomety zevnitř tak, aby mohly svítit na co možná nejdelší vzdálenost. Pokud máme ve výbavě fotochromatické zrcátko, přepněme je do režimu určeného pro noční jízdu. Pokud ne, pak můžeme částečně přizpůsobit jízdě po setmění i obyčejné zpětné zrcátko tím, že je nastavíme trochu výš než pro jízdu ve dne. Tento úkon má za cíl redukovat oslňující účinek světlometů vozidel, které jedou za námi. Předtím, než se vydáme na cestu, ztlumíme také osvětlení přístrojové desky a všech obrazovek, například navigaci přepojíme na noční režim. Pokud je naše vozidlo vybaveno touto funkcí, upravíme rovněž nastavení světel v závislosti na zatížení kufru nebo hmotnosti osob, které sedí na zadních sedadlech. Čím více kilogramů bude vzadu, tím více se přední část vozu zvedne, takže máme za povinnost sklopit svazek světla.

Bezpečná jízda po setmění – naše chování v době jízdy

 

Věnujte pozornost

Během jízdy se snažme nedívat se do světel protijedoucích vozidel. Když potřebujeme, můžeme dokonce uhnout očima směrem ke krajnici. Pamatujme přitom, abychom sami neoslnili ostatní řidiče, například nešikovným použitím dálkových světel. Může to způsobit nebezpečnou situaci také pro nás!

 

Příprava vozidla a řidiče, to je pouze polovina úspěchu. Bezpečná jízda po setmění bude možná jedině tehdy, pokud budeme umět všechnu tuto přípravu náležitě využít. Při jízdě v noci nikdy neberme na lehkou váhu projevy ospalosti, naopak se snažme s nimi bojovat. K tomu nám poslouží již dříve vzpomínané energetické nápoje, hudba, audioknihy, podcasty nebo povídání se spolucestujícími. Nebojme se také přerušit jízdu a zajít si například na kávu. Když cítíme, že nejsme ve stavu zvládnout ospalost, udělejme si přestávku na nejbližším parkovišti třeba jen na kratičký spánek. Raději dojet do cíle o hodinu později než nedojet vůbec!

Bezpečná jízda po setmění – kontroverze

Otázkou, která v souvislosti s bezpečnou jízdou po setmění už dlouho vzbuzuje kontroverze, je rychlost. Na internetu najdeme vyjádření lidí, kteří tvrdí, že mimo zastavěnou oblast, na cestách se dvěma pruhy se jim stává, že výrazně překračují povolenou rychlost, aby tímto způsobem zajistili organismu příliv adrenalinu, který jim pomáhá překonávat ospalost. Rozhodně nedoporučujeme řídit se podobnými názory. Během noční jízdy musíme jet pomaleji než během dne. Je to absolutně nutný požadavek vzhledem k nižší viditelnosti a v této souvislosti i kratší době na reakci na dění na silnici. Mysleme také na to, že i když se v noci budeme pohybovat rychlostí o něco menší než za dne, i tak budeme zdolávat stanovenou trasu rychleji, protože naše jízda bude plynulejší!

 

Dobré vědět

Líbil se vám článek? Chcete se na něco zeptat v komentářích? Neváhejte se podělit o svůj názor a komentář v dolní části článku. A nezapomeňte – vždy před koupí automobilu, motocyklu nebo dokonce přívěsu zkontrolujte historii vozidla pomocí autoDNA na základě čísla VINPrověřování VIN je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou je třeba udělat, než se rozhodnete koupit ojeté vozidlo. AutoDNA vám tak pomůže učinit informované rozhodnutí.