Co je nového v autoDNA?
Zimní pneumatika

Bezpečný lyžařský výlet

7 února 2017

Pro zajištění bezpečného lyžařského výletu je třeba vykonat mnoho činností, které neprovedeme, když začneme s přípravami na poslední chvíli. Dovolenou spojenou se zábavou na sjezdovkách proto plánujeme s nejméně několikatýdenním předstihem.

Jak známo, u nás lyžuje skoro každý a aktivních lyžařů v přepočtu na hlavu je u nás více než v Rakousku nebo skandinávských zemích. Je to zkrátka oblíbená kratochvíle. Ročně u nás vyrazí na lyže asi milion osob. Jen něco málo přes polovinu z nich se spokojí s domácími lyžařskými areály. Téměř půl milionů Čechů vyhledá lyžařské zážitky za hranicemi naší země. Nejoblíbenějšími destinacemi jsou Rakousko, kam jezdí v zimě okolo 280 tisíc Čechů, Itálie, které volí přibližně 180 tisíc lyžařů, a Slovensko, kde se za zimními hrátkami vypravuje každoročně okolo 70 tisíc našich krajanů. Další směřují do Francie nebo Švýcarska. Bez ohledu na to, kterou destinaci si zvolí, čeká většinu z nich dlouhá cesta automobilem. Co všechno je třeba udělat, abychom na ni byli dobře připraveni?

Nejdřív se postarejme o lyže

Informace

Jednou z nejdůležitějších věcí je správné zajištění lyží nebo snowboardu, které patří mezi vůbec nejneskladnější zavazadla, jaká autem přepravujeme.

 

Na jedné straně musí zdolat celou cestu bez úhony, na druhé nesmí ohrozit naši bezpečnost. Volně ležící lyžařská přilba se při nárazu na překážku rychlostí okolo 50 km/h zachová jako předmět, který za normálních podmínek váží 75 kg. Nikdo by si nechtěl na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to může mít následky. Bezpečný lyžařský výlet proto začínáme od odpovědi na otázku, zda povezeme lyžařské vybavení v střešním boxu, upevněné na speciálních střešních nosičích, nebo patřičně zajištěné uvnitř vozidla.

Podle průzkumu německého sdružení ADAC je nejbezpečnějším způsobem přepravy lyží, a to jak z hlediska jejich ochrany před případným poškozením, tak pro bezpečnost lidí, jejich uzavření v střešním boxu. Nejenže se jich tam vejde nejvíc. V případě nárazu na překážku při rychlosti 50 km/hod. se můžeme spolehnout, že se s nimi nic nestane. Lyžařské vybavení pevně uzavřené ve střešním boxu současně nepředstavuje žádné ohrožení pro lidi jedoucí ve vozidle.

Přijatelnou alternativou ke střešním boxům jsou speciální střešní nosiče lyží, které rovněž zajistí bezpečnost osob v automobilu. Pokud se rozhodneme pro toto řešení, musíme si být zcela jistí, že jsme všechny lyže a další součástí lyžařského vybavení správně upevnili. Kdyby se některá součást vybavení vysmekla, mohla by představovat vážné ohrožení zdraví a života jiných účastníků silničního provozu. Pomocí střešních nosičů přepravujeme zpravidla tři až pět párů lyží. Z tohoto hlediska toto řešení určitě zaostává za možnostmi střešních boxů.

Poslední volbou pro převoz lyží je umístit je vevnitř ve vozidle, samozřejmě pouze v případě, že takové řešení umožňuje délka našeho automobilu a délka lyžařského vybavení. V takovém případě musíme věnovat mimořádnou pozornost uchycení jednotlivých součástí vybavení upevňovacími prvky tak, aby se za jízdy nebo v případě nehody nemohly volně pohybovat.

Bezpečný lyžařský výlet v souladu s předpisy

Při plánování bezpečné lyžařské dovolené bychom se měli seznámit s dopravními předpisy platnými v jednotlivých zemích, kterými budeme projíždět. Ověřme si zejména:

  • zda v daném státě potřebujeme sadu náhradních žárovek,
  • zda a kde si musíme koupit dálniční známku,
  • kolik reflexních vest se musí nacházet uvnitř kabiny,
  • jaké jsou požadavky ohledně lékárničky a hasicího přístroje,
  • jaké jsou předpisy upravující použití sněhových řetězů – zda je musíme mít a jaké musí splňovat parametry
  • v jakém období jsou povinné zimní pneumatiky
  • jaká je minimální povolená výška vzorku pneumatiky
  • zda předpisy vyžadují další vybavení, např. klíč na výměnu kol, tažné lano, sadu pojistek apod.
  • jakým způsobem lze převážet děti (zda a do jakého věku je nutná dětská autosedačka)

Pomineme-li skutečnost, že za nedostatky v povinné výbavě automobilu můžeme dostat vysokou pokutu, pak v případě nepředvídané události nebo náhlého zhoršení klimatických podmínek mohou tato opomenutí významně zhoršit naši situaci.

Pamatujme rovněž na to zabalit do kufru vybavení, které sice není povinné, ale které nás může zajistit pro případ předvídatelných poruch nebo problémů. Pokud máme vozidlo na plynový pohon, vezměme sebou adaptéry, které nám umožní natankovat levné palivo v jiných zemích. Přibalme rovněž usměrňovač nebo alespoň startovací kabely, zejména pokud víme, že naše baterie má již své nejlepší časy za sebou. Vyměňme také lišty stěračů nebo si sebou vezměme náhradní, protože v zimních podmínkách budou stěrače cestou velmi namáhané. Do kufru vozidla přibalme také zásobu nemrznoucí směsi do ostřikovačů, její nákup na zahraničních benzinkách se může prodražit.

 

Informace

Sestavování dovolenkového „kontrolního seznamu“ bychom měli zahájit dlouho před plánovaným výjezdem. Nákup sad náhradních žárovek nebo pojistek nemusí být úplně jednoduchý. Někdy bude jedinou volbou internet a dodávka může chvíli trvat, zejména v horečnatém předvánočním období.

Bezpečný lyžařský výlet správným automobilem

Pokud víme, že naše vozidlo má nějaké slabiny, pak doba před výjezdem na lyžovačku je tím správným obdobím je konečně odstranit. Bude lepší, když nás na klikatých horských cestách nezradí brzdy a na četných stoupáních nám neodejde spojka. Před lyžařským výletem se proto raději s předstihem objednejme na technickou prohlídku a požádejme mechaniky, aby prověřili zavěšení kol, funkčnost brzd a všech dalších systémů, jejichž fungování nás z nějakého důvodu znepokojuje.

Vhodný způsob přepravy lyží, správně doplněné vybavení vozidla a splnění všech zákonných povinností je tím nejlepším způsobem, jak si zajistit bezpečný lyžařský výlet. Stojí za to postarat se o to, abychom nezanedbali žádnou z uvedených etap přípravy. Bylo by nám pak líto, kdybychom si pro nějaké naše opomenutí nechali zkazit radost z často jediné zimní dovolené v roce.

 

Dobré vědět

Zajímá vás tento článek? Podívejte se také na produkty nabízené společností autoDNA – předním poskytovatelem zpráv o historii vozidel v Evropě a USA. Prověřování VIN vám pomůže vyhnout se dodatečným nákladům spojeným s nákupem vozu s neznámou minulostí. Služba je k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu po celý rok – potřebujete pouze přístup k internetu a číslo VIN vozidla, které chcete zkontrolovat.