autoDNA prověřuje
vysokém počtu najetých kilometrů

Jak poznat auto po bouračce nebo s velkým počtem najetých kilometrů?

21 února 2017

Každý z nás by chtěl při výměně auta na novější koupit stroj, který by byl kvalitní a přitom levný. Bohužel, když takto stavíme své požadavky, sami na sebe chystáme léčky. Očekáváme totiž vysokou kvalitu, současně ale nechceme zaplatit odpovídající cenu. Prodejci se proto někdy snaží naše nereálné požadavky splnit nepoctivě.

Mezi nejčastěji používané triky patří stočení tachometru nebo sériové lepení štítku s nápisem „nebourané“, i když jde jednoznačně o lež. Účast auta na dopravní nehodě totiž okamžitě zrazuje potenciální kupující, a stav tachometru je jednou ze základních charakteristik, jimž kupující věnují prvoplánovou pozornost. Na jeho základě se mnoho z nás pokouší předvídat, v jakém je automobil stavu a jaké opravy nás v nejbližší době čekají. Stáčení tachometru je bohužel rozšířenou praxí, proto bychom neměli deklarovaným hodnotám slepě věřit. K prohlídce auta je třeba přistupovat s chladnou hlavou a zdravým rozumem, který bude vždy tou nejlepší zbraní v boji proti nepoctivým prodejcům.

Napovíme vám, čemu věnovat pozornost, abychom se nedali nachytat na nízký stav tachometru a beznehodovost.

6 věcí, které mohou svědčit o vysokém počtu najetých kilometrů

1) Opotřebované nebo poškrábané plasty

Škrábance na často používaných plastových dílech jako např. ovladačích větrání, rádia, oken nebo víku popelníku, by v nás měly vzbudit pochybnosti. Pokud je počet najetých kilometrů opravdu tak nízký, jak tvrdí prodejce, neměly by tyto součástí nést stopy významnějšího opotřebení. Nepoctiví prodejci bohužel plasty často vyměňují, aby nás jejich stav nevedl k ostražitosti.

2) Vyměněná okna

Na oknech instalovaných v továrně bude stejný rok výroby jako na dokladech k vozidlu. Pokud okna nejsou původní, často na nich rok výroby vůbec nenajdeme. Výměna oken v automobilu není samozřejmě nic špatného, pokud na nich bylo mnoho škrábanců a drobných poškození, je třeba je vyměnit, aby tyto vady neomezovaly viditelnost. Pokud toho ale vozidlo moc nenajezdilo, je to k zamyšlení.

 

 

3) Opotřebované klíčky

Pokud má vozidlo na tachometru jen něco málo kilometrů, znamená to, že nebylo příliš v permanenci. Jak potom vysvětlit, že klíčky jsou opotřebené, jako by procestovaly půlku světa?

4) Prodřeniny na sedadlech

Výrazné stopy opotřebení na sedadlech s velkou pravděpodobností svědčí o tom, že auto najelo spoustu kilometrů. Prodejci rádi natahují na sedadla levné přehozy, aby tyto nedostatky nebyly kupujícím nápadné.

5) Ošoupaná hlavice řadicí páky nebo pedály

Toto jsou další prvky, které se ve vozidle, které většinou jen stojí, neopotřebovávají.  Pokud je hlavice řadicí páky opotřebovaná a pedály ošoupané, znamená to, že vozidlo má najeto spoustu kilometrů bez ohledu na to, kolik ukazuje tachometr. Bohužel nepoctiví prodejci tyto díly často vyměňují.

6) Poškozená zrcátka

Zašlá nebo poškozená zpětná zrcátka mohou být důležitou výstrahou, že auto má za sebou dlouhé cesty.

Jak poznat bourané vozidlo? 7 doporučení

1) Vyměněná světla

Vyměněná původní světla jsou často výstrahou, že automobil byl bouraný. Krom fandů tuningu se jen málokdo rozhodne vyměnit původní světla, pokud k tomu nemá dobrý důvod. Tímto důvodem bývá nejčastěji poškození světel při dopravní nehodě.

2) Nové bezpečnostní pásy

Stejná situace jako v případě světel. Bezpečnostní pásy se příliš často neporouchají. Jejich výměna ale může být nutná u vozidla, které bylo poškozeno při dopravní nehodě.

3) Stopy rozsáhlých oprav

Praskající lak na tlusté vrstvě tmelu nebo barva na lištách, na nichž by neměla být, svědčí nejčastěji o rozsáhlých opravách, jimiž vozidlo prošlo. Jejich příčinou je často nutnost odstranění poškození vzniklých při dopravní nehodě.

4) Odstávají, i když by neměly

Stejné je to, když si všimneme nepřesného slícování jednotlivých dílů karosérie u blatníků, světel, špatně namontovaných nebo uvolněných lišt a ozdobných prvků. I tyto zdánlivé maličkosti mohou svědčit o tom, že tyto díly byly odmontovány při opravách závažných poškození vzniklých při dopravní nehodě, a později se je už nepovedlo správně nasadit nebo to nebylo vzhledem k použitým náhradním dílům možné.

 

 

5) Bodová koroze

Každé vozidlo začne dříve nebo později korodovat. Avšak intenzívní výskyt koroze na malých plochách může svědčit o tom, že tato místa byla předmětem oprav po dopravní nehodě.

6) Poškozená symetrie karosérie

Pokud si například na obou stranách karosérie všimneme různé tloušťky mezer mezi jednotlivými díly u blatníků nebo světel, může to znamenat, že automobil má za sebou rozsáhlé opravy.

7) Nepořádek v dokladech

Prodejce má zájem na tom, aby prodávané vozidlo vyvolávalo co nejméně pochybností. Měl by proto ukázat servisní knihu a v kupní smlouvě by měl uvést své osobní údaje. Pokud prodejce nemá informace o servisní historii vozidla a nechce uvést své údaje, je to důležité znamení, že s autem není něco v pořádku.

Mějme na paměti, že mnoho najetých kilometrů nemusí znamenat, že auto je k ničemu. Je normální, že když kupujeme ojetý automobil dovezený z Německa s výkonným dieselovým motorem, pravděpodobně nepatřil osobě, která s ním jezdila jednou týdně na nákupy a v neděli do kostela. Mnoho najetých kilometrů je pro takové vozidlo přirozené a normální. Což neznamená, že nám nebude dobře a ještě dlouho sloužit. Pokud je stav tachometru reálný, můžeme odhadnout, jaké s ním budeme mít náklady. Můžeme totiž kvalifikovaně předpokládat, které díly nám budou postupně odcházet.

Podobně bychom neměli diskvalifikovat ani auta po nehodách. Pokud o nich prodejce poctivě informuje a nabídne nám i patřičnou slevu, je třeba se jen pečlivě ujistit, jestli kvalita oprav po nehodě byla odpovídající a auto je i nadále bezpečné. Snad každému se přece stane najet při couvání do sloupu veřejného osvětlení nebo šťouchnout do zadku jiného vozidla, což má často za následek nutnost provedení i náročnějších oprav. Tyto opravy ale neznamenají, že vozidlo nelze dále bezpečně provozovat.

Důležité je, aby prodejce s námi jednal otevřeně a na rovinu. Pokud poctivě uvede opravdový stav tachometru a informuje nás o historii vozidla, můžeme se domnívat, že máme co do činění se seriozním a slušným člověkem. Naopak pokud v nás stav automobilu vyvolává vážné pochybnosti a prodejce nás přesto ujišťuje, že auto má najeto málo a nikdy nebouralo, měli bychom si koupi rozmyslet. Můžeme si totiž koledovat o vážné problémy.

 

Dobré vědět

Zajímá vás tento článek? Podívejte se také na produkty nabízené společností autoDNA – předním poskytovatelem zpráv o historii vozidel v Evropě a USA. Prověřování VIN vám pomůže vyhnout se dodatečným nákladům spojeným s nákupem vozu s neznámou minulostí. Služba je k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu po celý rok – potřebujete pouze přístup k internetu a číslo VIN vozidla, které chcete zkontrolovat.