autoDNA radí
Jak snížit výdaje na provoz auta?

Jak snížit výdaje na provoz auta? Představujeme 11 účinných metod!

28 března 2017

Náš rádce na téma jak snížit výdaje na provoz automobilu jsme rozdělili na tři oddíly – úspory paliva, péče o vozidlo a optimalizace. Přečtěte si, co se skrývá v každém z nich.

Jak snížit výdaje na provoz auta? Za prvé, šetřete palivem!

Instalace LPG? Nespěchejte!

Ceny LPG se u nás už řadu let drží na výhodné úrovni. Jízda automobilem s pohonem na LPG díky tomu pomáhá snížit výdaje na jeho provoz. Zpravidla se nejvíc vyplácí koupit si vozidlo, které už má plyn instalovaný. Montáž zařízení pro pohon na LPG totiž většinou stojí více než 20 tisíc korun a v případě prodeje vozidla prodejce jen zřídkakdy započítává tuto částku do celkové ceny vozu. Samozřejmě zde existuje riziko, že koupíme auto s instalací, která nám bude působit problémy.

Pokud vlastníme vozidlo s benzínovým pohonem, udělejme si před rozhodnutím o instalaci LPG důkladnou kalkulaci. Pro její provedení budeme potřebovat znát počet kilometrů, který ročně najedeme, a údaje o spotřebě vozidla, jak v případě současného benzínu, tak do budoucna plynu, když už budeme mít instalaci LPG namontovanou. Pokud se nám náklady na montáž zařízení na LPG vrátí po 10 letech, je smysl takovéto investice pochybný. Mějme na paměti, že instalace LPG znamená také dražší technické prohlídky a rychlejší opotřebení některých součástek.

 

 

Udržujme stálou rychlost

Pokud máme ve vozidle tempomat, učme se ho používat při každé příležitosti. Tempomat pomáhá snížit náklady na provoz automobilu, protože jízda stálou rychlostí bez výraznějšího zrychlování nebo zpomalování znamená vždy nižší spotřebu paliva. Navíc, když jsme už za tempomat zaplatili, využívejme ho!

Nebuďme agresivní!

Klidná jízda je pro optimalizaci spotřeby klíčová. Každé prudké zrychlení spotřebu zvyšuje. Je dobré na to myslet při rozjezdu na světlech nebo při pokusu o předjetí vozidla, které jede jen o málo pomaleji než my. Klidná jízda navíc nejenom snižuje spotřebu, ale také šetří brzdy a prodlužuje jejich životnost, a je také bezpečnější.

Vyhýbejme se jízdě bez zařazené rychlosti

Jízda bez zařazené rychlosti zpravidla zvyšuje spotřebu paliva, navíc omezuje možnost naší reakce při nenadálých událostech. Když se odučíme jezdit bez zařazené rychlosti, nejenom ušetříme na nákladech na auto, ale zvýšíme také svoje bezpečí.

Kontrolujme tlak vzduchu v pneumatikách

Jízda na pneumatikách, v nichž je tlak nižší než doporučuje výrobce automobilu, je zaručeným způsobem, jak zvýšit spotřebu. Na druhé straně přetlakované pneumatiky jsou náchylnější na defekt a rychleji se opotřebí. Takže když tlak v pneumatikách může takto výrazně ovlivňovat obsah naší peněženky, kontrolujme ho pravidelně.

Jak snížit výdaje na provoz auta? Za druhé, pečujme o ně!

Prevence je snadnější než léčba

Tento princip, který se osvědčuje u lidí, je účinný také v případě vozidel. Snažme se především předcházet poruchám. Přečtěme si návod k použití našeho automobilu a pravidelně vyměňujme provozní kapaliny a filtry. Snažme se absolvovat servisní prohlídky podle doporučení výrobce. Tímto způsobem by se nám mělo dařit snižovat náklady na provoz automobilu díky bezporuchovému chodu a minimálnímu počtu drahých návštěv v autoservisech kvůli neočekávaným závadám.

 

 

Chce to rychlou reakci

Už při prvních náznacích technických problému na vozidle bychom měli vyrazit do servisu. Nečekejme, až se problémy znásobí! I malé závady mohou zapříčinit nesprávné fungování celého systému a v důsledku poškození jeho dalších částí. Místo malé správky nás tak může čekat zásadní oprava vozidla.

Snažme se udělat si některé věci sami

I když bychom neměli návštěvy autoservisu odkládat, jak o tom ostatně píšeme výše, než vyrazíme hledat pomoc u automechaniků, zkusme se zamyslet, jestli bychom nebyli schopni si některé opravy udělat sami, zejména pokud jde o běžnou údržbu či drobné závady. Svépomocí si můžeme udělat mnoho věcí – například doplnit provozní kapaliny, vyměnit si žárovku nebo pojistku, očistit kontakty na baterii, namazat dveřní závěsy, nakonzervovat před zimou gumová těsnění, vyměnit lišty stěračů nebo i filtry, například vzduchový filtr. Hodně samozřejmě závisí na modelu vozidla. V jedněch je výměna žárovky banálně jednoduchá a zabere sotva pár minut, v jiných je to náročný problém. Je dobré si zjistit, jak je to v případě vašeho vozidla. S pomocí nám určitě přispěchá „strýček Google“, protože jistě už někoho před námi napadlo zkusit udělat si tu či jinou opravu a zprávu o tom zavěsil na síť. Provedení opravy svépomocí nám sice zabere něco času, ale dovolí nám snížit výdaje, které bychom jinak museli vynaložit na práci v servisu.

Jak snížit výdaje na auto? Za třetí, používejme optimalizaci!

Nepočítáme jenom peníze

Kilo hovězího bez kosti levnější o 30 korun v supermarketu než v naší nejbližší prodejně představuje určitě lákavou příležitost. Než nasedneme do auta a vyrazíme vyplenit shopping park, zamysleme se nad tím, kolik nás stojí ujetí jednoho kilometru. Jestli naše vozidlo spotřebuje ve městě 8 litrů na 100 kilometrů, pak při ceně 30 korun za litr benzínu ujedeme 100 km za 240 korun. Náklady na jeden kilometr tak dosáhnou 2,40 koruny. Pokud máme do supermarketu dál než 12,5 km na obě strany, pak výlet pro kilo hovězího bude nerentabilní i přes skvělou akci. A to jsme započítali pouze cenu paliva! Zatímco podle počtu najetých kilometrů klesá celková hodnota našeho vozidla a roste cena jeho pojištění. Každý další výjezd přibližuje také nutnost návštěvy mycí linky.

Pokud chceme doopravdy snížit náklady na provoz vozidla, měli bychom se zamyslet nad tím, jak ho používat co nejméně. Možná bychom mohli místo výletu na squash do vzdálené haly se jednoduše proběhnout v blízkém parku? Nebo místo jezdit do práce autem bychom mohli použít městskou hromadnou dopravu, která nás dopraví na místo určení rychleji a ještě si budeme moci po cestě přečíst noviny nebo zajímavou knížku?

Buďme přátelští

Někdy je prostě pohodlnější jet do práce nebo na společenskou akci vozem a nechceme se toho vzdát. V takové situaci můžeme snížit výdaje, pokud najdeme spolujezdce, kteří si připlatí za benzín. Stojí za to zeptat se na pracovišti, jestli někdo ze spolupracovníků nebydlí kousek od nás a nemohli bychom jezdit do práce spolu. Stejně tak při cestě za zábavou můžeme přibrat známé. A není ani třeba za nimi hned běhat s účtenkou. Stejně tak dobře nás mohou příště svézt oni.

Využívejme věrnostní programy

Prakticky na každé benzínové stanici existuje nějaký věrnostní program. Některé jsou více výhodné, jiné méně. Vždy ale poskytují možnost výměny bodů za slevy nebo poukázky. Pokud tak jako tak musíme natankovat, může být výhodné se zapojit do věrnostního programu a využít nabízené bonusy.

Jak je vidět, způsobů, jak snížit výdaje na provoz vozidla, je povícero. Použít všechny najednou nebude u každého řidiče vždy možné. Stojí za to se ale zamyslet nad tím, který z nich bychom mohli využít. Vždy je lepší malá úspora než žádná úspora!

 

Dobré vědět

Líbil se vám článek? Chcete se na něco zeptat v komentářích? Neváhejte se podělit o svůj názor a komentář v dolní části článku. A nezapomeňte – vždy před koupí automobilu, motocyklu nebo dokonce přívěsu zkontrolujte historii vozidla pomocí autoDNA na základě čísla VINPrověřování VIN je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou je třeba udělat, než se rozhodnete koupit ojeté vozidlo. AutoDNA vám tak pomůže učinit informované rozhodnutí.

 

 

Summary