Co je nového v autoDNA?
Konec hazardu při koupi ojetých automobilů

Konec hazardu při koupi ojetých automobilů

2 února 2022

autoDNA připravilo rozsáhlou publikaci k problematice transparentnosti automobilového trhu.

Publikace mapuje jak nabídky na koupi nebo prodej ojetých automobilů, tak chování účastníků tohoto trhu. Nastoluje důležité otázky spojené s pojmy „asymetrie informací” a „lemon car” (tzv. auto citron). Zabývá se problematikou budování zřetelné hranice mezi profesionálními prodejci ojetých automobilů a nepoctivými obchodníky z tzv. šedé zóny. Téma publikace se může jevit jako přísně motoristické, ale ve skutečnosti se dotýká globálního problému celospolečenského charakteru, o němž se stále mluví příliš málo.

Konec hazardu při koupi ojetých automobilů

 

Publikace si klade za cíl budování pozitivních vztahů na automobilovém trhu, zohledňuje environmentální aspekty, výpovědi významných účastníků automobilového trhu a prezentuje nejhodnotnější výsledky průzkumů, které byly společně s firmou SW Research uskutečněny na reprezentativním vzorku občanů Polska.

Až 70 % řidičů kupujících ojeté automobily se zde setkalo s manipulací ze strany prodávajícího. V nejlepším případě se nedozvěděli celou pravdu o vozidle, o které projevili zájem, v tom nejhorším byli jednoduše podvedeni. Okolo 12 % polských řidičů se setkalo se situací, že prodávající uvedl v prodejní nabídce nesprávné nebo falešné číslo VIN. Ještě více znepokojující je skutečnost, že 18 % řidičů, kteří kupovali auto na základě inzerátu na internetu, mělo vůbec problém od prodejce toto číslo získat. Jde o zjevný pokus o zatajení historie vozidla,” říká Mariusz Sawuła, předseda představenstva vlastníka společnosti autoDNA.

 

 

Jak dlouho se budeme s podobnými problémy potýkat? Jejich řešením je právě ono na první pohled nijak významné 17místné číslo VIN, kterým je na světě označeno každé vozidlo. Toto číslo představuje unikátní kód pro každý vyrobený automobil a je tak něco jako lidská DNA. V momentě, kdy každá transakce související s nákupem nebo prodejem vozidla bude spolehlivě zvěrohodněná  prostřednictvím detailní zprávy s dekódovaným číslem VIN, stane se automaticky transparentní.

Výzkumy uskutečněné v Polsku společností SW Research bohužel prokázaly, že povědomí veřejnosti o číslech VIN je stále příliš malé na to, aby bylo možné účinně vyžadovat tyto údaje v nabídkových inzerátech. Odtud se vzala i myšlenka zpracování rozsáhlé zprávy. Doufáme, že dopomůže lidem kupujícím či prodávajícím vozidla k plně kontrolovanému nákupu, v souladu s misí společnosti autoDNA. Výsledkem má být budování pozitivního obrazu klientů, kteří používají naše služby – dealerů nových i ojetých vozidel, kteří zvěrohodňují prodej vozidel pomocí zpráv autoDNA. Dalším kladem by měl být růst zbytkové hodnoty vozidel s ověřenou historií.

Prověřit si alespoň základní údaje, to znamená, zda uvedené číslo VIN opravdu existuje a kolik mělo vozidlo s tímto číslem najeto při technických kontrolách, lze bezplatně na webu Ministerstva dopravy ČR na adrese https://www.kontrolatachometru.cz. Pro více informací se je třeba obrátit na specializované weby. Pokud budete hledat větší množství údajů, budete požadovat prověření historie nehod, poškození a oprav, budou vás zajímat případné starší snímky vozidla a zaznamenané stavy tachometru, můžete si projít nabídku zpráv o historii tuzemských i dovezených automobilů na stránkách www.autoDNA.cz.

 

Dobré vědět

Líbil se vám článek? Chcete se na něco zeptat v komentářích? Neváhejte se podělit o svůj názor a komentář v dolní části článku. A nezapomeňte – vždy před koupí automobilu, motocyklu nebo dokonce přívěsu zkontrolujte historii vozidla pomocí autoDNA na základě čísla VIN. Prověřování VIN je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou je třeba udělat, než se rozhodnete koupit ojeté vozidlo. AutoDNA vám tak pomůže učinit informované rozhodnutí.

 

 

 

Konec hazardu při koupi ojetých automobilů

<Zdarma je zpráva o historii vozidla dostupná zde>

Summary
konec-hazardu-pri-koupi-ojetych-automobilu
Article Name
konec-hazardu-pri-koupi-ojetych-automobilu
Description
autoDNA připravilo rozsáhlou publikaci k problematice transparentnosti automobilového trhu. Publikace mapuje jak nabídky na koupi nebo prodej ojetých automobilů, tak chování účastníků tohoto trhu. Nastoluje důležité otázky spojené s pojmy „asymetrie informací” a „lemon car” (tzv. auto citron).
Author
Publisher Name
autoDNA
Publisher Logo