autoDNA prověřuje
Moderní automobilové technologie, které milujeme

Moderní automobilové technologie, které milujeme

24 listopadu 2016

Moderní automobilové technologie nám rok co rok zabezpečují stále větší pohodlí a bezpečnost. Je určitě jen otázkou času, kdy se vlastně staneme v procesu řízení vozidla zbyteční. Avšak do doby rozšíření automatických automobilů stojí zato sledovat motoristické technologické novinky a zjednodušovat a zpříjemňovat si jízdu na všechny možné způsoby.

Moderní automobilové technologie zajištující pohodlí

Bezklíčové odemykání a tlačítko start

Co je obtížného na odemykání auta tradičními klíči? Vůbec nic. Copak si před několika lety někdo z nás vůbec pomyslel, že nebudeme potřebovat vložit klíč do spínací skřínky, abychom uvedli vozidlo do chodu? Určitě ne. Mezitím si ale inženýři z automobilové branže vzali staré dobré klíčky do parády a výsledky jejich práce dopadly překvapivě dobře. V případě mnoha modelů aut, které dnes opouštějí továrny, už nemusíme hledat klíčky po kapsách. Stačí, když je máme u sebe, a dveře auta se odblokují samy. A když už pohodlně usedneme do sedadla řidiče, k nastartování auta stačí stlačit tlačítko „start”. Toto řešení ocení zejména dámy, jejichž „škodolibé” kabelky často ukrývají klíčky od auta v nejhlubších zákoutích a všichni, jimž se stává, že jdou do auta s rukama zaneprázdněnýma např. nesením tašek s nákupem nebo věcí, které mají být uloženy v kufru. Jak je vidno na příkladu klíčků, moderní automobilové technologie umí uspokojit i takové potřeby, o kterých vlastně ještě ani nevíme.

Bluetooth

Tato bezdrátová komunikační technologie umožňuje připojení smartfonu k audiosystému našeho auta. Díky ní můžeme bezpečně a v souladu se zákonem telefonovat s využitím hlasitého poslechu a poslouchat hudbu ze smartfonu. Ještě více možností získáme, když je náš smartfon připojen k internetu. Můžeme na něm zprovoznit navigaci, která průběžně sbírá informace o dopravních zácpách a nehodách a díky tomu nás vždy dopraví do cíle v daný moment nejrychlejší cestou. Kromě toho si můžeme přes reproduktory v autě pouštět hudbu prostřednictvím aplikací, jako jsou Spotify, Deezer nebo Google Music, z jejichž úrovně máme přístup k miliónům skladeb bez nutnosti nahrávat je do paměti nebo na hard disky.

Porty USB

Když hovoříme o moderních automobilových technologiích, které nejvíce zvyšují naše pohodlí, nemůžeme vynechat porty USB, i když to může vyznít poněkud překvapivě. V současnosti porty USB v automobilech umožňují připojení četných vnějších zařízení, jako například navigace nebo audio přehrávače, a umožňují nám využití smartfonů, tabletů nebo čteček knih. Jak cenné jsou tyto funkce, ví každý, kdo se vydal na delší cestu s rodinou.

 

 

Moderní technologie v automobilech zvyšují bezpečnost

Senzor mrtvého úhlu

Zcela určitě se každý řidič setkal na cestě s takovou situací, že se pečlivě ujistil pohledem do zpětného zrcátka, jestli v sousedním pruhu nejsou nějaká auta, a přesto během přejíždění do zvoleného pruhu na něj troubil řidič vozidla, které se objevilo doslova „odnikud”. Proto se těší takové pozornosti senzory mrtvého úhlu, které nás upozorňují, když chceme vjet do jiného pruhu, že v němž jede v naší blízkosti jiné, v našich zrcátcích neviditelné vozidlo.

Couvací kamera

Každý, kdo měl to potěšení parkovat podélně nebo příčně zadem autem s couvací kamerou, si už nebude chtít přesednout do auta bez tohoto jednoduchého, avšak nesmírně funkčního doplňku. Couvací kamera nám zjednoduší nejen parkování, ale předchází také zapomenutí zavazadel nebo tašek s nákupem na parkovišti a zvětšuje bezpečnost domácích zvířat nebo malých dětí, kterým se občas podaří nečekaně a nepozorovaně objevit v místě, kam couváme s autem.

Aktivní tempomat

U nás můžeme teprve pár let jezdit natolik dlouhými úseky dálnic, abychom poznali, že cestování po nich může být únavné. Každý řidič, který se vydal autem na dovolenou např. do Itálie nebo Chorvatska, kde prakticky po celou cestu musíme jet po dálnici, však dokonale chápe, že na takových trasách je jednoduché ztratit koncentraci, což se může stát ve spojení s vysokými rychlostmi příčinou dopravní nehody. S pomocí nám přicházejí samozřejmě moderní automobilové technologie, konkrétně aktivní tempomat, který se bude starat nejen o dodržování námi zadané maximální rychlosti, ale také o dodržování bezpečné vzdálenosti od vozidla jedoucího před námi, a to tím, že přizpůsobí naši rychlost jeho tempu.

Parkovací asistent

Parkování je kromě předjíždění a zatáčení vlevo jedním z nejobtížnějších manévrů, které musíme dělat za volantem. V současné době moderní automobilové technologie omezují naši roli při parkování na minimum nebo nás nepotřebují vůbec. Snímače samy vyhledají volné místo k zaparkování, vypočítají nutné úhly a zatočí volantem. Na nás zůstane pouze šlapání na plyn a brzdu. V nových automobilech třídy prémium nemusíme dělat ani to!

Všechny moderní automobilové technologie popsané v tomto článku jsou jen vrcholkem ledovce široké škály současných možností a výsledkem subjektivního výběru autora. Každý řidič sám nejlépe zhodnotí, které z nich budou pro něj užitečné a které jsou jen zbytečnými doplňky. Je však dobré pozorně sledovat vývoj v této oblasti, abychom při změně auta věděli, jaké prvky výbavy bychom měli v našem vysněném automobilu hledat.

 

Dobré vědět

Líbil se vám článek? Chcete se na něco zeptat v komentářích? Neváhejte se podělit o svůj názor a komentář v dolní části článku. A nezapomeňte – vždy před koupí automobilu, motocyklu nebo dokonce přívěsu zkontrolujte historii vozidla pomocí autoDNA na základě čísla VINPrověřování VIN je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou je třeba udělat, než se rozhodnete koupit ojeté vozidlo. AutoDNA vám tak pomůže učinit informované rozhodnutí.

 

 

Summary