autoDNA prověřuje
Nejbezpečnější vozidlo

Nejbezpečnější vozidlo 2017 – kterou značku si zvolit?

6 dubna 2018

V autosalónech vládnou výprodeje. Zájemci, kteří by si chtěli koupit nejbezpečnější automobil 2017, musí přesto pořád sáhnout hluboko do peněženky. Nejvyšší umístění v řebříčku EURO NCAP na nejbezpečnější vozidlo minulého roku totiž drží luxusní automobily nejvyšší třídy nebo značkové vlajkové lodi, které jsou jen o málo levnější. Je přitom zajímavé, že ne vždy je nákup automobilu vysoké třídy opravdu zárukou toho, že získáme vozidlo po všech stránkách spolehlivé a bezpečné.

Nejbezpečnější vozidlo 2017

Při výběru konkrétní značky vozidla si totiž musíme vždy položit otázku, co pro nás vlastně pojem „nejbezpečnější vozidlo“ znamená. Je pro nás nejvyšší prioritou bezpečnost řidiče a jeho dospělých spolucestujících? Nebo je to bezpečí dětí, které převážíme? Popřípadě chodců, pro případ, že se nám „povede“ někoho srazit? Nebo je pro naše ego nejdůležitější skutečnost, že máme ve výbavě svého vozu nejnovější a nejmodernější systémy podporující bezpečnost?

 

Informace

Ve všech těchto kategoriích je totiž umístění jednotlivých značek vozidel v řebříčku EURO NCAP rozdílné. Pokusme se proto srovnat kvality značek, které se umístily v první desítce těch nejúspěšnějších. Po pomlčce je vždy uveden výsledek zaznamenaný v příslušném testu.

 

Nejbezpečnější vozidlo pro dospělé

 1. Volvo XC60 – 98%
 2. Alfa Romeo Stelvio – 97%
 3. Mitsubishi Eclipse Cross – 97%
 4. VW Arteon – 96%
 5. VW Polo – 96%
 6. VW T-Roc – 96%
 7. Volvo V90 – 95%
 8. Volvo S90 – 95%
 9. Toyota CH-R – 95%
 10. Seat Ibiza – 95%

V tomto srovnání nás překvapí minimálně dvě značky. Umístění Volkswagenu Polo na prestižním pátém místě nás dokonce nutí si ještě jednou ověřit, zda jsme při uvádění výsledků neudělali nějakou chybu. Ale ne, není to omyl! VW Polo opravdu získal v této kategorii v testu EURO NCAP toto skvělé ohodnocení. A velkým dojmem na nás zapůsobilo také krásné desáté místo Seatu Ibiza.

Je zajímavé, že na samém konci řebříčku v této kategorii se ocitly nejluxusnější značky nebo vozidla nejvyšší třídy, která se snaží mezi ně zařadit. Jde například o automobily DS 3 (69%), Alfa Romeo Giulietta (72%) nebo Ford Mustang (72%). Člověk si dokáže přímo živě představit, jak v prodejně Fordu movitý zákazník říká zkoprnělému prodavači: „Ne, toho Mustanga si nevezmu, vzhledem k výsledkům v testech bezpečnosti si raději dojdu pro Volkswagena Polo!” Nervový kolaps prodejce nejluxusnějších fordů je zaručen.

Nejbezpečnější vozidlo pro jízdu s dětmi

 1. Subaru XV – 89%
 2. Subaru Impreza – 89%
 3. Opel Grandland X – 87%
 4. VW T-Roc – 87%
 5. Volvo XC60 – 87%
 6. Mercedes Benz třídy X – 87%
 7. Jaguar E-Pace – 87%
 8. DS 7 Crossback – 87%
 9. Audi Q5 – 86%
 10. BMW řady 5 – 85%

V této kategorii v první desítce překvapení spíše nenajdeme. Leda, že bychom za ně považovali vysoké umístění Subaru Imprezy. Jako rodinný vůz toto auto určitě nepůsobí, spíš bychom si je spojovali s výkonnostní sportovní jízdou.

Zajímavé je to zato pořadí na druhém pólu řebříčku. Ford Mustang (32%) se musel opravdu hodně snažit, aby dopadl hůře než Fiat Punto (43%) nebo Fiat Doblo (46%). Na konci ocasu se opět ocitá Alfa Romeo Gulietta (56%). Na Giulettu, stejně jako na hrdého Mustanga, shlíží shůry dokonce podceňovaná Dacia Duster (66%)!

Nejbezpečnější vozidlo pro chodce

 1. VW Arteon – 85%
 2. Subaru XV – 84%
 3. Subaru Impreza – 82%
 4. BMW řady 5 – 81%
 5. BMW řady 6 GT – 81%
 6. Mitsubishi Eclipse Cross – 80%
 7. Mercedes Benz třídy X – 80%
 8. Jaguar F-Pace – 80%
 9. VW T-Roc – 79%
 10. Ford Mustang – 78%

V první desítce zde dlouho vládne nuda – až do chvíle, kdy se propracujeme k 10. místu. Na něm se totiž hrdě umístil Ford Mustang! Řidič ani dospělí spolujezdci v něm v bezpečí moc nejsou, stejně tak i děti, ale když srazíme chodce, má celkem obstojné šance vyváznout ze srážky s nepříliš vážnými zraněními. Ford Mustang konečně získává také nějaké to plus.

 

 

Na druhém konci řebříčku už nevidíme Giuliettu, ale tak nějak tradičně je tu opět Fiat Punto. Je opravdu těžké pochopit, jak se inženýrům a konstruktérům Fiatu povedlo ve 21. století vyprojektovat vozidlo, které získalo v testu EURO NCAPu 0 (slovy: nula) hvězdiček.

Nejbezpečnější vozidlo z hlediska bezpečnostních systémů

 1. Volvo XC60 – 95%
 2. Volvo V90 – 93%
 3. Volvo S90 – 93%
 4. Honda Civic – 88%
 5. VW Arteon – 82%
 6. Kia Stinger – 82%
 7. Toyota C-HR – 78%
 8. Mercedes Benz třídy X – 77%
 9. DS 7 Crossback – 76%
 10. Renault Koleos – 75%

I když stupně vítězů v této kategorii obsadila jediná značka, dál je to už zajímavější. Úplně poprvé se do první desítky probojovaly Honda, KIA a Renault. Modely Civic, Stinger a Koleos se z hlediska moderních bezpečnostních systémů prezentují lákavě. Podruhé zde vidíme v první desítce Toyotu CH-R.

A co se odehrává na druhém pólu řebříčku? Zaznamenat tu lze další mimořádný úspěch Fiatu Punto (0%!) a… Fordu Mustanga (16%), na kterého shlíží svrchu dokonce Fiat Doblo! Už tradičně nedopadla příliš dobře Alfa Romeo Giulietta.

Nejbezpečnější vozidlo – celkové hodnocení

 1. Volvo XC60
 2. VW Arteon
 3. Volvo V90
 4. Volvo S90
 5. VW T-Roc
 6. Subaru XV
 7. Subaru Impreza
 8. Mercedes Benz klasa X
 9. Jaguar F-Pace
 10. Kia Stinger

Jak je vidět, v celkovém srovnání EURO NCAPu vládnou nejbezpečnějším vozidlům na našem trhu automobily Volvo a Volkswagen. Mezi první pěticí nejúspěšnějších vozidel v celkovém srovnání najdeme hned tři značky Volva a dva Volkswageny. Zajímavé je, že do první desítky se probojovala také KIA Stinger, ačkoliv se v žádné z dílčích kategorií na špici neprosadila.

Už tradičně je situace zajímavější na druhém konci řebříčku. Nejhůře dopadl Fiat Punto s výsledkem 0/5 hvězdiček, od Fiatu ale nikdo zázraky neočekává. Naproti tomu výsledek 2/5 pro Ford Mustanga je pro tuto značku velkou kompromitací. Tragicky vypadá také umístění značek DS 3, Opel Karla či Alfa Romeo Giulietta.

Při analýze umístění v řebříčku EURO NCAP je třeba pamatovat na to, že již delší dobu jsou jeho výstupy zpochybňovány. Výrobci automobilů se totiž údajně naučili navrhovat vozidla tak, aby v testech EURO NCAP odstály co nejlépe a mohly tak útočit na titul nejbezpečnějšího auta roku. Když budeme volit mezi dvěma, třemi konkrétními značkami vozidel, je proto dobré se seznámit s výsledky testů podrobně a ověřit si, za co přesně dané vozidlo získalo kladné body.

Na druhou stranu bychom ale měli mít na zřeteli i to, že na vozidla, která v testech EURO NCAP propadla, bychom si měli dát zcela jistě mimořádný pozor. V jejich případě totiž existuje riziko, že výrobce nejenže necílí na výsledky testů, ale že bezpečnost uživatelů jím vyráběných automobilů nepatří k jeho prioritám.

 

Dobré vědět

Zajímá vás tento článek? Podívejte se také na produkty nabízené společností autoDNA – předním poskytovatelem zpráv o historii vozidel v Evropě a USA. Prověřování VIN vám pomůže vyhnout se dodatečným nákladům spojeným s nákupem vozu s neznámou minulostí. Služba je k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu po celý rok – potřebujete pouze přístup k internetu a číslo VIN vozidla, které chcete zkontrolovat.

 

 

Summary
Nejbezpečnější vozidlo 2017 – kterou značku si zvolit?
Article Name
Nejbezpečnější vozidlo 2017 – kterou značku si zvolit?
Description
V autosalónech vládnou výprodeje. Zájemci, kteří by si chtěli koupit nejbezpečnější automobil 2017, musí přesto pořád sáhnout hluboko do peněženky. Nejvyšší umístění v řebříčku EURO NCAP na nejbezpečnější vozidlo minulého roku totiž drží luxusní automobily nejvyšší třídy nebo značkové vlajkové lodi, které jsou jen o málo levnější. Je přitom zajímavé, že ne vždy je nákup automobilu vysoké třídy opravdu zárukou toho, že získáme vozidlo po všech stránkách spolehlivé a bezpečné.
Author
Publisher Name
autodna.pl
Publisher Logo