autoDNA prověřuje
nejdražší příslušenství

Nejdražší výbava vozidel

24 května 2017

Kolik je třeba zaplatit za ledničku na chlazení šampaňského ve vozidle značky Rolls-Royce? Kolik stojí hodinky, jimiž otevřeme svůj Aston Martin? Za jakou cenu nakoupíme elegantní kufříky pro BMW? Dnes si Vás dovolujeme pozvat na malou procházku za opravdovými „problémy prvního světa”. Společně se přesvědčme, kolik stojí nejdražší výbava do luxusních vozidel.

Reklamy na nové modely aut nás zpravidla lákají informacemi o nízkých cenách. Když ale vstoupíme na internetové stránky výrobce nebo navštívíme prodejce, ukazuje se, že za částku skloňovanou v reklamách koupíme maximálně „krabičku na kolečkách”. Když si vysníme takové vymoženosti jako elektrické otevírání oken, rádio nebo… zapalovač, musíme si za ně připlatit. Široce chápaná výbava vozidla dokáže stát opravdu hodně a může zvednout jeho cenu o desítky nebo i stovky tisíc korun. Pro příklad nahlédněme do ceníku dvou značek – nízkonákladové Dacie a prestižního BMW. Za nejlevnější verzi Dacii Sandero s benzínovým motorem zaplatíme 174 900 Kč, za diesel s nejbohatší výbavou 322 400 Kč. BMW řady 7 sedan, které se nachází na opačném cenovém pólu, stojí naproti tomu od 2 535 000 Kč do 2 888 600 Kč. V obou případech vidíme značné rozpětí cen za na první pohled stejné vozidlo.

Je jen přirozené, že výrobci automobilů nejsou hluší ani k potřebám osob, pro které není i ta nejvyšší verze výbavy dostačující. V každém katalogu najdeme četné prvky výbavy, které umožní zákazníkovi nechat u prodejce tolik peněz, kolik se mu jenom zamane. Vedou v tomto směru přirozeně luxusní značky, kde ceny takového příslušenství dosahují astronomických výšin.

 

 

Nejdražší výbava vozidel – nápoje

Může vůbec řidič Ferrari pít nápoje z obyčejné plastové láhve? Nebo si vychutnávat kávu z papírového kelímku? Aby svým zákazníkům poněkud zmírnil toto estetické dilema, nabízí Ferrari držadla z uhlíkového vlákna. Cena okolo 3,5 tisíc dolarů (asi 83 000 Kč) vypadá v tomto případě přímo akčně!

Když pamatujeme na řidiče, neměli bychom zapomínat ani na spolujezdce. Cestu na zadních sedadlech vozu Mercedes-Maybach si mohou zpříjemnit číškou šampaňského. Německý koncern se přirozeně postaral, aby si spolujezdci nemuseli nosit „sklo“ sebou. Může být součástí výbavy vozidla, a to už za pouhých 3200 dolarů (76 000 Kč).

O něco dál pokročila značka Bentley, která v modelu Bentley Flying Spur by Mulliner nabízí ledničku k chlazení šampaňského za cenu 10 tis. dolarů (asi 237 000 Kč). A vlastně má pravdu, co je to za potěšení pít ve vozidle teplé šampaňské, třebaže z luxusních číší?

Poklonu směrem k milovníkům dobrého šampaňského vystřihl i Rolls-Royce, který v modelu Phantom nabízí umístění sady 6 sklenic a nádoby na dvě láhve šampaňského. Cena? Okolo 19,5 tis. dolarů (více než 462 000 Kč).

Nejdražší výbava vozidel – zavazadla

Výrobce Range Roveru SV Autobiography se vynasnažil, aby cestování jeho vozidly bylo co nejpříjemnější. Co bychom z toho ale měli, kdybychom nasedali do vozu unavení ukládáním zavazadel do obrovského kufru? Naštěstí můžeme svého Range Rovera za skromný příplatek 5 tis. USD (asi 118 500 Kč) dovybavit výsuvnou podlahou zavazadelníku, která významně usnadní naložení našich nezbytností.

A když už mluvíme o balení, přece nebudeme do našeho luxusního korábu cpát kde co. Proto také pařížský módní dům Louis Vuitton připravil speciální sadu 4 kufříků, která bude ideálně ladit s naším novým BMW i8. Cena 20 tis. dolarů (asi 474 Kč) by nás neměla v tomto případě odradit.

Nejdražší výbava vozidel – čas jsou peníze

V luxusním automobilu, např. ve voze Bentley Bentay, cesta vždy ubíhá příjemně. Pokud nás však tlačí čas, měl by to nejlépe dělat na hodinách Mulliner Tourbillon značky Breitling, na jehož ciferníku můžeme obdivovat 12 briliantů a 18karátové zlato. Cena? Maličkost, 170 tis. dolarů (přes 4 030 000 Kč)!

Pro ty, jimž se toto řešení přece jen jeví jako trochu přemrštěné, má naštěstí automobilový průmysl i jiné alternativy. Už za pouhých 28,5 tis. dolarů (676 000 Kč) si lze zakoupit hodinky Jaeger-LeCoultre, kterými odblokujeme dveře svého Aston Martinu DB9, DBS a Rapide.

 

 

Nejdražší výbava vozidel – neocenitelná bezpečnost

Karbon má vysokou mechanickou pevnost, je odolný vůči působení teplot a chemikálií. Jak všichni víme, na bezpečnosti a odolnosti by se šetřit nemělo. Proto, když kupujeme vůz Pagani Huayra, stojí zato si doplatit 150 tis. USD (cca 3557 000 Kč) za karbonovou karoserii. Lze vlastně říci, že je to dobrá akční cena. Ve voze Bugatti Veyron by podobná volba stála dvakrát tolik – 300 tis. USD (7113 000 Kč).

Použitím karbonu zpevněním karoserie samozřejmě nekončí. Je dobré vybavit si například svého Jaguara F-Type karbonovo-keramickými brzdovými destičkami. Tím spíš, že v sadě s nimi dostaneme i vysoce kvalitní brzdové třmeny a elegantní kryty na pedály. Cena této soupravy se nezdá nijak zvlášť přemrštěná, činí okolo 15 tis. USD (356 000 Kč).

Pokud jde o nejdražší prvky výbavy do automobilů, brzdy jsou vůbec celkem oblíbeným zařízením. Ve své nabídce je má mj. také BMW, které do modelu M6 Gran Coupe nabízí brzdy v keramické verzi, podobně jako Mercedes, např. w modelu AMG GT. Jejich cena se pohybuje okolo 10 tis. dolarů (237 000 Kč).

Nejdražší výbava vozidel – vzhled především

Nebylo by to krásné, mít každý prvek uvnitř našeho automobilu potažený pravou kůží? Takovou nabídku najdeme např. v modelu Audi A8, kde najdeme kůži dokonce i na dveřích, kapsách, přihrádce u spolujezdce či na palubní desce. Opravdového milovníka přírodních materiálů nemůže zviklat ani cena za tuto úpravu, která činí okolo 70 tis. USD (téměř 1660 000 Kč).

Podobně jako kožená úprava v Audi A8 bude určitě stejně příjemným doplňkem interiéru kabiny i prosvětlené obložení stropu s imitací noční oblohy v Rolls-Royce Phantom Coupe. To stojí okolo 13 tis. dolarů (308 000 Kč).

Po přečtení tohoto článku si mnozí z nás možná položí otázku, zda nejdražší prvky výbavy automobilů mají vůbec smysl. A také, zda lidé, kteří je kupují, nepřišli náhodou o rozum. Na druhé straně, když má někdo na nákup vozu za několik milionů korun, proč by se měl vzdát luxusní výbavy, i když ta stojí stovky tisíc či dokonce milion korun? Všechno je věcí úhlu pohledu. Navíc nejdražší prvky výbavy vozidel stojí hodně ve vyjádření v absolutních hodnotách, pokud ale vezmeme v potaz jejich procentuální vztah k ceně celého vozidla, bude náš údiv mnohem menší.

 

Dobré vědět

Zajímá vás tento článek? Podívejte se také na produkty nabízené společností autoDNA – předním poskytovatelem zpráv o historii vozidel v Evropě a USA. Prověřování VIN vám pomůže vyhnout se dodatečným nákladům spojeným s nákupem vozu s neznámou minulostí. Služba je k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu po celý rok – potřebujete pouze přístup k internetu a číslo VIN vozidla, které chcete zkontrolovat.