autoDNA prověřuje
Prověření auta neznamená jen mrknout okem na lak

Jako nové? Prověření auta neznamená jen mrknout okem na lak

30 listopadu 2016

Při čtení inzerátů o prodeji ojetých automobilů můžeme nabýt dojmu, že žádné prodávané auto nebylo nikdy bouráno. Bohužel skutečnost je úplně jiná. Pokud je auto levné, nemá moc najetých kilometrů a je dobrý ročník, existuje velká pravděpodobnost, že mělo kdysi nehodu nebo kolizi, ale všechny vady byly opraveny nebo šikovně zamaskované.

Kontrola auta – jak se k tomu postavit?

Jak tedy zkontrolovat vozidlo před koupí, aby nás neoklamal nepoctivý (nebo nesvědomitý) prodejce? Zde jsou naše rady:

1. Především je nejlepší jet na prohlídku auta s další osobou – kolegou, bratrem, otcem. Říká se, že dvě hlavy jsou lepší než jedna, a týká se to i kontroly automobilu. Ve dvou si všimnete více věcí, můžete položit více otázek a důkladněji si prohlédnete ojeté vozidlo. Kromě toho je dobré, jestli ta další osoba je někdo zvenčí, kdo se nedívá na auta emocionálně, ale racionálně. Její střízlivý pohled a racionální úsudek může zajistit, že nepřeplatíte auto, jehož hodnota je nižší, než cena, kterou požaduje prodejce.

 

 

2. Zkontrolujte lak, hledejte škrábance a prohlubeniny. Je to jasné – nebourané auto, které za sebou nemá žádné nehody, by nemělo mít žádné škrábance, poškození laku, a už vůbec ne prohlubeniny. Hledejte stopy napojení laku, stopy leštící pasty, prověřte, zda odstupy mezi jednotlivými díly karosérie jsou rovné (zvláště mezi blatníkem a dveřmi). Zvláštní pozornost věnujte prahům, podběhům, středním sloupkům – tam nejčastěji objevíte nedodělky, pokud byl automobil přelakován.

3. K měření tloušťky laku můžete použít měřič. Cena těch nejlevnějších se pohybuje ve stovkách korun, takže tento výdaj se vám může vyplatit. Při měření tloušťky laku změřte nejprve tloušťku laku na střeše, abyste měli dobrý výchozí bod (střecha je nejméně vystavena kolizím), a následně na dalších dílech auta. Než ale začnete měřit, zjistěte si, jaká tloušťka laku je standardní pro danou značku automobilu. Pokud tester ukáže vyšší vrstvu, znamená to, že pod lakem je tmel. Nedůvěřujte také měřiči, který s sebou přinesl prodejce. Je pravděpodobné, že při „měření“ přiloží měřič tam, kde nedošlo k poškození. Taková kontrola auta a měření laku nemá pro vás žádnou cenu.

4. Na vozidlech lakovaných v továrně nejsou skvrny ani stekliny. Pokud si všimnete vad laku, je skoro jisté, že auto bylo přelakováno. Skvrny na laku, který není z továrny, a poškození takového laku často vzniknou např. v tlakové myčce.

5. Pokud chcete mít jistotu, že auto nemá za sebou autoklempířské opravy karosérie nebo se chcete ujistit, že opravy prováděl profesionál, domluvte si kontrolu auta v karosářské dílně. Karosář nebo lakýrník budou vědět, čemu věnovat pozornost a kde hledat opravy. Pokud nějaké najde, prověří, zda byly provedeny profesionálně.

6. Zkontrolujte si rok výroby skel. Na všech sklech musí být stejné datum výroby, shodné s rokem výroby automobilu, případně mohou být skla o rok starší. Pokud se datum neshoduje o více než rok, může to znamenat, že auto mělo nehodu a skla bylo třeba vyměnit. Zkontrolujte také, zda všechna skla pocházejí od jednoho výrobce.

 

 

7. Zkontrolujte, zda všechna světla v automobilu pocházejí od stejného výrobce a zda jsou to světla z továrny. Pokud se levé světlo vpředu nebo vzadu liší od pravého, je velká pravděpodobnost, že automobil byl nabourán z boku.

8. Podívejte se důkladně na zámky a spínací skříňku a přesvědčte se, že nejsou poškozené. Pokud jsou zámky poškrábané, může to znamenat, že auto bylo ukradeno – to by mělo vzbudit vaši pozornost.

9. Zkontrolujte stav airbagů. Kontrolka airbagů musí zhasínat nezávisle na ostatních. Pokud byly airbagy někdy vystřeleny, je velká pravděpodobnost, že kontrolka po opravě byla připojená k jiné žárovce a zhasíná spolu s ní. Je to znamení, že auto není nebourané.

10. O tom, zda má auto za sebou nehodu, může svědčit také ročník bezpečnostních pásů. U závažných nehod přeřezává bezpečnostní pásy záchranná služba nebo hasiči a při opravě auta musejí být vyměněny. Pokud se tedy ročník pásů významně liší od ročníku auta, znamená to, že musíme být při koupi opatrnější.

Před koupí ojetého vozu, zejména dovezeného z USA, je důkladná kontrola auta neobyčejně důležitá. Může se ukázat, že to, co prodejce inzeruje jako bez nehody, je ve skutečnosti auto po totální škodě, zničené např. hurikánem nebo povodněmi. Pokud má auto sloužit dlouhá léta, je lepší koupit opravdu nebourané vozidlo nižší třídy, než třeba i dobře opravené auto s dobrým vybavením, ale po nehodě.

 

Dobré vědět

Služba autoDNA je předním poskytovatelem služeb online kontroly historie vozidel. Na základě vašeho číslo VIN si před nákupem ověříte historii vozidla pomocí autoDNA. Prověřování VIN vás v mnoha případech může ušetřit nežádoucích dodatečných nákladů spojených s koupí vozidla s neznámou nebo náhodnou minulostí.