autoDNA prověřuje
autě zimní pneumatiky

Kdy je třeba mít na autě zimní pneumatiky, a kdy letní?

14 února 2017

Čeští řidiči to mají v podstatě jednoduché. Rozhodování o tom, kdy nasadit na auto zimní, a kdy letní obutí za ně řeší zákon o zimním provozu č. 133/2011 Sb. Ten v paragrafu 40a stanoví, že zimní pneumatiky je třeba používat v období od 1. listopadu do 31. března, pokud je zároveň splněna podmínka, že se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, popřípadě lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza vyskytnout.

Platí to pro všechna vozidla kategorie M a N, to znamená pro motorová vozidla, která mají nejméně čtyři kola a používají se pro dopravu osob nebo nákladu.

Zákon stanoví rovněž minimální hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů. U vozidel kategorie M a N, která nepřevyšují hmotnost 3500 kg, je to nejméně 4 mm, u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti nad 3500 kg je to minimálně 6 mm.

Pro úplnost dodejme, že podle výkladu zákona lze použít v období povinné zimní výbavy i celoroční pneumatiky označené symbolem M+S, a to za předpokladu, že splňují požadavek na minimální hloubku dezénu zimních pneumatik. Zajímavostí je, že zákon stanovuje povinnost používat zimní pneumatiky pouze pro vozidla, která mají čtyři kola, nevztahuje se tedy na motorky, skútry nebo mopedy.

 

 

Kdy přezout na zimní obutí?

I přes celkem jednoznačné znění zákona je termín přezutí na zimní pneumatiky častým námětem motoristických debat. Pokusme se tedy zamyslet nad tím, kdy je doopravdy optimální doba pro výměnu gum.

Pokud jde o zimní pneumatiky, je celkem rozšířený názor, že bychom je měli nasazovat, až spadne první sníh. Toto tvrzení je však zcela mylné. Zimní obutí neslouží pouze ke zvýšení bezpečnosti na zasněžené vozovce. Nasazujeme je, protože letní pneumatiky ztrácejí požadovanou adhezi čili přilnavost k povrchu vozovky již při teplotě pod 7 stupňů Celsia.

Letní pneumatiky jsou konstruovány tak, aby zajistily odolnost proti působení vysokých teplot, nízkou spotřebu a tichou a klidnou jízdu. Když teplota klesá, guma používaná k jejich výrobě tvrdne a systém dezénových drážek pro odvádění vody přestává fungovat. Výsledkem je, že automobil při kontaktu s vozovkou ztrácí přilnavost. Proto měníme letní pneumatiky na zimní, které jsou vyrobeny z měkké gumy odolné proti tvrdnutí. Navíc díky více propracovanému systému drážek a zářezů lépe odvádí vodu a sníh bez ohledu na nízkou teplotu. Zato se ale musíme smířit s tím, že se budou chovat hlasitěji a ukazatel spotřeby paliva bude hlásit o něco vyšší hodnoty, než když jedeme na letních pneumatikách.

Zimní pneumatiky bychom měli mít nasazené už při poklesu teploty pod 7 stupňů Celsia, a to v době, kdy auto obvykle používáme. Když jezdíme do práce ve 4 nebo 5 hodin ráno, měli bychom přezouvat mnohem dřív, než soused, který nasedá do auta kolem půl osmé, když veze dítě do školky. A jak to vypadá podle kalendáře?

Září nebo říjen?

V roce 2016 poklesly místy noční teploty pod 7 stupňů již v půlce září. Přes den byl pokles pod tuto hranici zaznamenán ke konci prvního týdne října. Představuje to více než dvoutýdenní rozdíl. Plyne z toho, že každý řidič by se měl rozhodnout pro výměnu obutí podle místa bydliště, s ohledem na svůj životní rytmus a dobu používání automobilu. Když vezmeme v potaz české klimatické podmínky, můžeme předpokládat, že všichni řidiči by měli vyměnit pneumatiky koncem října, nejpozději, jak stanoví zákon, k 1. listopadu.

Samozřejmě pokles nočních teplot pod 7 stupňů Celsia v září nebo denních v říjnu je zcela výjimečný. Otálet s výměnou obutí ale není dobré. Při této teplotě nám zimní pneumatiky zajistí mnohem vyšší úroveň bezpečnosti než letní. Při teplotě okolo 15 stupňů se budou zimní i letní pneumatiky chovat víceméně stejně. A jestli nás překvapí dlouhé „babí léto“ a teploty nad 15 stupňů se budou udržovat i v říjnu a listopadu? Podle odborníků je míra opotřebení zimních pneumatik při těchto teplotách jen o málo větší než letních. Rozdíly jsou natolik malé, že je rozhodně lépe riskovat kratší životnost obutí, než to, že nás nízké teploty překvapí na letních „sandálech“.

 

Informace

Vyšší bezpečnost není jediným kladem dřívější výměny letních pneumatik na zimní. Koncem září nebo v první polovině října můžeme očekávat menší fronty v pneuservisech, než koncem října nebo v prvních dnech listopadu. Pokud si chceme koupit nové zimní pneumatiky, budeme mít také více času najít dobrou kvalitu za menší peníze. Pokud si vzpomeneme na nutnost výměny obutí, až když uvidíme za okny první sníh, budeme jednat v časové tísni a na pečlivý výběr kvalitních gum nebudeme mít čas.

Kdy vyměnit zimní obutí na letní?

Březen, za kamna vlezem, duben, ještě tam budem. Zákon stanoví konec povinného používání zimních pneumatik na konec března. Jarní počasí je ale proměnlivé a těžko předvídatelné. Proto není nutné s výměnou příliš spěchat. Je dobré počkat alespoň do Velikonoc, kdy používáme auta obzvlášť často. Nebylo by příjemné, kdybychom se ocitli před nutností cesty za rodinou po zasněžené silnici na letních gumách. Počasí může být hezké, ale také mizerné.

Kdy vyměnit pneumatiky kvůli jejich opotřebení?

Při každé výměně pneumatik bychom měli zkontrolovat stav těch, které sundáváme z kol. Když nasazujeme zimní pneumatiky, měli bychom pečlivě prověřit, jestli je letní obutí ještě dostatečné. Díky této prozíravosti budeme moci především nakoupit nové gumy levněji. Letní pneumatiky budou nejlevnější na podzim, zimní zase na jaře.

Jak ověřit, zda už životnost našich pneumatik skončila?

Především ověříme hloubku dezénu. Ta musí být u letních gum minimálně 1,6 mm, u zimních 4 mm. V praxi bychom si měli navíc nechat vždy nějakou rezervu. Dbát bychom měli také na to, abychom nepoužívali pneumatiky starší 10 let. Informace o datu výroby najdeme na boku pneumatiky, kde se nachází nápis DOT a za ním řada čísel. Čtyři poslední představují číslo týdne a rok výroby. Například 3210 znamená, že pneumatika byla vyrobena ve 32. týdnu 2010.

Pamatujme si tedy, že nejlepší doba pro výměnu letních pneumatik na zimní je bez ohledu na zákon tehdy, když teplota vzduchu v době používání automobilu může poklesnout pod 7 stupňů Celsia. Zimní obutí nahradíme letním v dubnu.

Závěrem ještě jedno upozornění. Pokud vyjedete na silnici v zákonem stanoveném zimním období na letních gumách, koledujete si o malér. V případě nehody nemáte nárok na odškodnění, naopak můžete zaplatit veškeré vzniklé škody. Vaše vozidlo totiž nesplňuje technické podmínky pro provoz na silničních komunikacích.

 

Dobré vědět

Líbil se vám článek? Chcete se na něco zeptat v komentářích? Neváhejte se podělit o svůj názor a komentář v dolní části článku. A nezapomeňte – vždy před koupí automobilu, motocyklu nebo dokonce přívěsu zkontrolujte historii vozidla pomocí autoDNA na základě čísla VINPrověřování VIN je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou je třeba udělat, než se rozhodnete koupit ojeté vozidlo. AutoDNA vám tak pomůže učinit informované rozhodnutí.