autoDNA prověřuje
Nejčastěji kradené součásti automobilu

Nejčastěji kradené součásti automobilu

11 prosince 2017

Nejčastěji kradené součásti automobilu jsou ty, které mohou zloději rychle odmontovat a potom za relativně dobrou cenu, nejlépe za tisíce, prodat na trhu s použitými náhradními díly, například na internetu.

V roce 2016 bylo v České republice ukradeno celkem 4919 osobních aut, tedy o 1373 méně než v roce 2015, kdy bylo odcizeno 6292 automobilů. V roce 2014 šlo o 8720 krádeží. A pokud půjdeme ještě dál do minulosti, zjistíme, že v roce 2003 zmiňují statistiky 24 174 případů odcizení vozu. Pokles je tedy významný, přesto jsou krádeže motorových vozidel stále smutnou realitou. Statisticky vzato, změní v České republice nelegálně majitele čtrnáct a půl auta denně.

Zloději však nekradou jenom celá auta, ale často také jejich různé částí. Z hlediska poberty to má hned několik dobrých důvodů. Za prvé tak zvaná společenská škodlivost činu je nižší, a proto je možné počítat v případě dopadení s mírnějším trestem. Za druhé, jednotlivé díly je snadnější prodat a mnohem složitější vypátrat. A za třetí – krádež některých dílů nebo součástí vybavení automobilů je mnohem jednodušší než přivlastnit si celé vozidlo.

Jaká je škála tohoto jevu? Ucelená a věrohodná data chybí, protože řidiči krádeže jednotlivých dílů nebo součásti příslušenství často ani neohlásí. Málokdo totiž věří, že policie bude schopná ukradený předmět získat zpět. Kromě toho samotnému oznámení krádeže je třeba často věnovat i několik hodin času. Na policejní stanici se proto objevují prakticky pouze ti řidiči, kteří přišli o součásti zahrnuté do pojištění. To proto, že aby získali odškodné, musí věc nahlásit.

Z policejních statistik se tedy nedozvíme, které automobilové díly jsou kradené nejčastěji. Abychom se dostali tomuto problému takříkajíc pod kůži, musíme se proto opírat hlavně o případy, které jsou popisovány v médiích nebo na motoristických fórech.

Nejčastěji kradené součásti automobilu – top 3

Volně položené předměty v autě

Jsou to s největší pravděpodobností doopravdy nejčastěji kradené součásti automobilu, i když popravdě jimi vlastně ani nejsou. Přesto je důležité o nich mluvit. Protože zloději řidiče, kteří nechávají v autě volně položené peněženky, laptopy, smartfony, navigaci nebo videopřehrávače, přímo milují. Stačí jim totiž jen vyrazit sklo, vytáhnout daný předmět a mají „po šichtě”. Na notebook nebo smartfon pak celkem bez problému najdou zájemce na internetu a řidič si připíše ztrátu i několik tisíc korun.

Originální poklice

Dobře vypadající poklice je možné koupit na internetu nebo v supermarketu za několik málo stovek. Řidiči si ale zpravidla nejvíce cení zejména těch originálních, které vozidlo získalo, když sjíždělo z výrobní linky. Jejich ceny se však počítají již v tisícovkách. Právě v tom vidí svoji šanci zloději, kteří ukradené originální poklice nabízejí na internetu.

Zrcátka a jejich vybavení

K nejčastěji kradeným součástem automobilu patří také zpětná zrcátka a jejich vybavení. Obětí zlodějů se mohou stát majitelé jak nových, tak i starších vozidel. Moderní elektronikou prošpikované vnitřní vybavení zrcátka může stát mnoho tisíc korun, proto majitelé nových vozidel velice rádi nahlížejí do nabídky alternativního prodeje. Podobně postupují majitelé starších vozidel, když se jim podaří zrcátko rozbít nebo poškrábat. Často bývá levnější koupit už použité, než lakovat originál. A na trhu s použitými náhradními díly se můžeme často setkat i s kradenými kusy.

 

 

Další nejčastěji kradené součásti automobilu

Firemní značky autovýrobců

K čemu je někomu značka BMW nebo jiné prestižní firemní logo sejmuté z masky automobilu? Ukazuje se bohužel, že se „hodí” tolika lidem, že zloději „obírají“ o tyto prvky vozidla velice ochotně.

Hliníkové disky

Hliníkové disky jsou jednou z prvních věcí, které nás napadnou, když mluvíme o nejčastěji kradených součástech automobilů. Je ovšem třeba říci, že je to jev stále vzácnější. Nabídka použitých hliníkových disků je natolik široká, že zlodějům jejich krádež už nedává příliš smysl. Týká se to ale především nejvíce rozšířených vozidel. Originální hliníkové disky pro vzácné typy aut představují pro zloděje i nadále atraktivní zboží.

Systémy auto-audio

Motorizace běží dopředu závratným tempem a s duchem doby jdou i nejrůznější nenechavci. Není vyloučeno, že bezpečněji se mohou cítit řidiči, kteří používají obyčejné autorádio staršího typu, než majitelé moderních vestavěných audio systémů s barevnými prohlížeči. Proč? V době, kdy si můžeme koupit obyčejné autorádio se všemi funkcemi typu bluetooth, USB, MP3 v obchodě s elektronikou za stovky nebo několik málo tisíc korun, přestali se o ně zloději intenzívněji zajímat. Mnohem rentabilnější je pro ně vymontovat nákladné moderní audio systémy s barevnými, často dotykovými displeji.

Plastové kryty a zátky

Ceny plastových dílů a prvků karoserie mohou dosahovat až astronomických výšin. Originály se prodávají i za tisícovky korun. Využívají to lapkové, kteří nabízejí kradené plasty na internetu.

Co ještě zloději kradou? Světlomety, pokud je lze snadno demontovat. Stávají se také případy krádeží airbagů, celých multifunkčních volantů či dokonce sedadel. Hlavní princip je, že nejčastěji kradenými díly jsou ty, které lze snadno odmontovat a snadno a s velkým ziskem zpeněžit na trhu s použitými náhradními díly.

A jak se lze proti zlodějům bránit? Pokud je to možné, měli bychom nechávat stát automobil na hlídaných parkovištích. Pokud nemáme dostatek peněz nebo jednoduše nechceme za tuto službu platit, snažme se parkovat na osvětlených místech, kde chodí co nejvíc lidí. Pamatujme si také, že kromě moderních alarmů mohou zloděje odradit i klasické, dobře viditelné zámky na volant či zpátečku. Přestože zdatní „profíci“ mezi nimi si nepochybně umí poradit i s těmito zabezpečovacími prvky, znamená to pro ně ztrátu času a tím i větší riziko, že si někdo jejich činnosti všimne.

 

Dobré vědět

Služba autoDNA je předním poskytovatelem služeb online kontroly historie vozidel. Na základě vašeho číslo VIN si před nákupem ověříte historii vozidla pomocí autoDNA. Prověřování VIN vás v mnoha případech může ušetřit nežádoucích dodatečných nákladů spojených s koupí vozidla s neznámou nebo náhodnou minulostí.

 

 

Summary
Nejčastěji kradené součásti automobilu
Article Name
Nejčastěji kradené součásti automobilu
Description
Nejčastěji kradené součásti automobilu jsou ty, které mohou zloději rychle odmontovat a potom za relativně dobrou cenu, nejlépe za tisíce, prodat na trhu s použitými náhradními díly, například na internetu.
Author
Publisher Name
autodna.cz
Publisher Logo