Co je nového v autoDNA?
Prodej automobilů

Jak prodat auto přes autobazar a osobně?

13 března 2017

Jak prodat auto přes autobazar a jak to provést osobně? Co musí obsahovat smlouva s autobazarem a jak vytvořit kvalitní inzerát? Kdy je vhodné umístit nabídku v místních novinách?

První, co nás napadne, když si položíme otázku, jak prodat naše auto, je to, že ho zavezeme do autobazaru, svěříme tedy hledání potenciálních zájemců zkušenému prodejci. Toto řešení se může jevit jako jednoduché, ale nemusí být vůbec nijak rychlé. Pokud auto neprodáme autobazaru přímo, může v něm stát docela dlouho. A zcela určitě se nám to nebude vyplácet finančně. O peníze z prodeje vozu se přece musíme podělit s vlastníky autobazaru. Lidé, kteří pracují na plný úvazek, přesto nemají často jinou možnost, než prodat auto přes prostředníka. Ne každý si může například dovolit věnovat čas na zhotovování fotografií, psaní inzerátů, jejich zveřejňování a pak na setkávání a jednání s dalšími a dalšími zájemci, kteří jsou často i celkem otravní.

Jak prodat automobil přes autobazar

Informace

Pokud se rozhodneme, že budeme prodávat automobil prostřednictvím autobazaru, musíme si vybrat především podnik, který se těší dobrému jménu.

 

Najít někoho takového není vždy snadné. Můžeme využít služeb firmy, doporučení od našich známých nebo si přečíst názory na internetu. K internetovému hodnocení bychom ale měli přistupovat s jistou rezervou. Zvláště v poslední době jsou bohužel stále méně věrohodná. Významná část z nich, a to jak pozitivních, tak negativních, je psána na objednávku buď podnikatele, který autobazar vede, nebo jeho konkurence. Takže ne vše musí být objektivní.

Svoje kroky bychom měli směrovat v prvé řadě do autobazarů, které jsou na trhu po mnoho let. Nejlépe do velkých podniků, které vystupují profesionálně a stejným způsobem se chovají ke svým zákazníkům. Volba takovéhoto podniku za prostředníka při prodeji našeho automobilu zvětší naše šance na jeho rychlé zpeněžení. Pevná pozice na trhu, velké množství vozidel na dvoře a vhodná prezentace nabídek např. na internetu generují četné návštěvy potenciálních zákazníků. Kromě toho profesionální kanceláře a přinejmenším uspokojivá úroveň obsluhy zájemců zvyšují šance na zdárné dokončení transakce.

Když si vybereme autobazar hodný naší důvěry, ve kterém zaměstnanci působí dojmem, že vědí, jak auto výhodně prodat, je nutné sepsat správnou písemnou smlouvu. Může to být zprostředkovatelská smlouva, při níž ale budeme následnou kupní smlouvu s kupujícím podepisovat my, nikoliv autobazar. Ten se zprostředkovatelskou smlouvou zavazuje pouze k tomu, obstarat vám za odměnu možnost uzavření kupní smlouvy. Běžnější je proto komisionářská smlouva, na jejímž základě uzavírá kupní smlouvu s kupujícím přímo autobazar a váš podpis na ní není potřeba. Autobazar tak nese za svěřený automobil odpovědnost, pokud neprokáže, že škodu nemohl odvrátit. Taková smlouva musí obsahovat přinejmenším níže uvedené náležitosti:

  • datum a místo podepsání smlouvy,
  • lhůtu, na jakou byla smlouva podepsána, to znamená, zda majitel autobazaru má nabízet auto, dokud se mu ho nepodaří prodat, anebo mu na to poskytnete určitou omezenou dobu, po jejímž uplynutí si auto vezmete zpět,
  • údaje komisionáře (zprostředkovatele prodeje), to znamená majitele autobazaru nebo obchodní společnosti, která se zavázala prodej automobilu uskutečnit,
  • údaje komitenta (prodávajícího) čili osoby prodávající vozidlo, tj. jeho současného majitele,
  • přesné údaje o vozidle, které je předmětem smlouvy, mj. značku, model, rok výroby, datum první registrace, stav tachometru, číslo VIN, druh a rozsah výbavy, popřípadě další důležité charakteristiky, např. beznehodovost,
  • cenu, za kterou má být auto prodáno,
  • ustanovení o tom, jak se bude řešit situace, kdy kominionář prodá automobil za jinou částku, než jaká byla dohodnuta ve smlouvě. Je v zájmu komitenta, tedy našem, dohodnout se, že v případě prodeje za vyšší částku náleží prospěch komitentovi, tedy nám. V případě, že komisionář prodá vozidlo za nižší než dohodnutou částku, je povinen nahradit komitentovi rozdíl ceny,
  • výše provize čili odměny, kterou komisionář získá za zdárné provedení transakce,
  • ustanovení o tom, že komisionář prodává automobil pod vlastním jménem, to znamená, že je stranou transakce se všemi právy a povinnostmi, např. že nese odpovědnost za fyzické a právní vady prodávané věci před kupujícím,
  • ustanovení o tom, že se prodej automobilu uskuteční v zastoupení komitenta, to znamená, že ve chvíli, kdy komisionář auto prodá, budou vlastnická práva k vozidlu přenesena z komitenta na kupujícího.

Smlouva sepsaná podle výše uvedených pravidel by měla účinně ochránit právní zájmy osoby, která automobil prodává. Po jejím podpisu je třeba vyčkat na výsledky činnosti komisionáře, které někdy přicházejí dřív, někdy bohužel později. Nepříjemné je, že na to nemáme žádný vliv. Lidé, kteří potřebují peníze z prodeje co nejdřív, to považují za velkou vadu. Naproti tomu ti, kteří si cení především svého klidu, to berou jako přirozenou daň za pohodlí. Jedni i druzí se ale musí smířit s tím, že při prodeji automobilu přes autobazar získají méně peněz, než kdyby ho prodali přímo.

 

Informace

Než se rozhodneme prodat vozidlo přes autobazar, měli bychom se proto zamyslet, zda bychom ho nemohli prodat sami a jestli by nám nestálo za to se o to alespoň pokusit.

Jak prodat auto osobně

Přípravu k přímému prodeji automobilu bychom měli začít od pořízení jeho kvalitních snímků. V současné době fotografie odpovídající úrovně pořídíme pravděpodobně pomocí smartfonu. Náročnější může být připravit vhodné naaranžování. Musíme se postarat například o to, abychom náš automobil představili na profesionálním a čistém pozadí, například na uklizené příjezdové cestě k našemu domu nebo na prázdném parkovišti u kanceláře, popřípadě obchodního centra. Auto musíme před pořízením snímků samozřejmě očistit a umýt. Pokud má vozidlo na první pohled viditelné vady, zachytíme i je na fotografiích. Získáme tak větší důvěru lidí, kteří budou číst inzerát, a současně ušetříme spoustu času a nervů spojených s návštěvami a požadavky zákazníků, kteří nečekali, že uvidí auto s nedostatky a vadami, které nebyly na fotografiích. Při pořizování fotografií mysleme také na to, abychom na nich představili automobil komplexně. To znamená, abychom představili jeho vnější vzhled z každé strany, interiér jak zepředu, tak zezadu, dále kufr a všechny detaily, které by mohly mít vliv na jeho cenu.

 

Informace

Dalším krokem je vytvoření solidního a atraktivního inzerátu. Je třeba v něm uvést všechny podstatné parametry auta, důkladně popsat výbavu, uvést informace o všech důležitých opravách a pochlubit se všemi výhodami automobilu, např. nízkou spotřebou, doloženým počtem najetých kilometrů, správně vyplňovanou servisní knížkou. Jedním slovem vším, co může mít vliv na jeho cenu.

Do inzerátu je nutné vložit i nějaký charakteristický prvek, který čtenáři umožní zapamatovat si jej v záplavě jiných nabídek dostupných na internetu. Za tímto účelem můžeme inzerát obohatit o informaci ve stylu „auto prodávám s lítostí, se ženou jsme jím jeli na svatební cestu”, nebo „nabízím vám moji opečovávanou stříbrnou střelu”. Až zredigujeme inzerát, dejme jej přečíst některému členu rodiny nebo známému, aby zkontroloval, jestli je úplně jasný a obsahuje všechny detaily, které mohou být důležité pro potenciálního kupce. Samozřejmě včetně ceny a kontaktního čísla telefonu a emailové adresy.

Až inzerát zavěsíme na internetu, musíme se postarat o jeho vhodné uvedení. Odkaz na něj umístíme na sociálních sítích, které využíváme, např. na Facebooku nebo Twitteru. O totéž požádejme rodinné příslušníky, přátele a známé. Tímto způsobem můžeme zdarma oslovit široké auditorium. Je dobré si uvědomit, že pro lidi může být fakt, že auto pochází od „známého známého”, dodatečnou výhodou.

Pokud prodáváme hodně ojeté lidové vozítko a za nízkou cenu, patrně se k nám zákazníci nebudou hrnout z celé republiky. Proto bychom měli zintenzívnit pokusy o prodej auta na místním trhu. Můžeme k tomu použít inzerát v místním tisku a lístek s informací, že tento vůz je nabízen k prodeji, přilepený za oknem auta. Mysleme na to, abychom sdělení napsali velkým písmem a kromě kontaktního čísla uvedli pouze nejdůležitější informace. Na přečtení lístku umístěného za oknem auta musí stačit jeden pohled.

 

Dobré vědět

Zajímá vás tento článek? Podívejte se také na produkty nabízené společností autoDNA – předním poskytovatelem zpráv o historii vozidel v Evropě a USA. Prověřování VIN vám pomůže vyhnout se dodatečným nákladům spojeným s nákupem vozu s neznámou minulostí. Služba je k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu po celý rok – potřebujete pouze přístup k internetu a číslo VIN vozidla, které chcete zkontrolovat.