autoDNA prověřuje
videorekordér

Autokamera – proč stojí za to si ji koupit a vybrat tu nejlepší

17 července 2017

Autokamera by měla být nezbytným doplňkem každého řidiče. Příznivě ovlivňuje chování nás samotných i dalších osob sedících za volantem a ve sporných situacích může poskytnout důležitý důkaz. Není proto důvod nákup tohoto zařízení odkládat. Je si ale třeba pořídit takový model, který splní naše očekávání.

Proč stojí za to si koupit autokameru

Autokamera je zařízení, které si získává stále větší oblibu. Je to přirozené. Je relativně levná a nesmírně užitečná. Na cestách se pohybuje mnoho osob, které si nedělají hlavu s dodržováním předpisů nebo se jim vědomě vysmívají. Čím víc osob bude používat autokamery, tím větší je pravděpodobnost, že výstřelky neodpovědných řidičů budou nahrány a záznam předán policii. Ta z toho vyvodí důsledky a řidiče, kteří ohrožují bezpečí jiných účastníků silničního provozu, patřičně umravní.

Vědomí, že stále více řidičů používá autokamery, může mít časem příznivý vliv na zchlazení choutek silničních pirátů. Před fotoradarem lze přibrzdit a kousek dál opět stlačit plynový pedál k podlaze. Pokud ale každý řidič, i ten, který jede v protisměru, i ten, který jede za námi, bude mít ve výbavě autokameru, pak možnost, že porušení předpisů či přímo úmyslné ohrožení dalších účastníků silničního provozu bude zvěčněno, roste. Někdo se nad tím může zamyslet, tím spíš, že kamerové záznamy se nezřídka objevují i na internetu.

Autokamera současně posiluje disciplínu řidiče, který ji na palubě svého vozu má. Člověk, který si je vědom, že jeho počínání je pod kontrolou, se ve většině případů chová racionálněji. Velký význam má také obava před ztrapněním. Bylo by přece hodně trapné ukazovat známým film z cesty na dovolenou se záběry z autokamery a stát se při tom cílem posměšků, že neumíme pořádně řídit. Prohlížení kamerových záznamů nám může rovněž pomoci při zdokonalování techniky jízdy. Někdy ani nevíme, že děláme za volantem nějaké chyby. Kamera je zaznamená a bez skrupulí nám je ukáže.

Informace

Autokamera však plní nejen preventivní funkci. Pomůže nám také, když dojde ke srážce či k nehodě.

 

Pokud jsme jeli v souladu s předpisy, budeme mít důkaz o své nevině. Záznam nám pomůže při jednání s policií a při sporu s původcem nehody, který by vinu za ni rád přehodil na nás. Jako důkaz poslouží i v případě problémů s vyplacením odškodného od naší pojišťovny. V některých zemích je autokamera považována za důvod ke snížení částky pojistného, časem tato praxe dorazí nejspíš i k nám.

Autokamera nám může poskytnout také materiál, který nám bude po řadu let připomínat hezké chvíle. Často se přece stává, že jedeme na dovolenou na mimořádná místa a rádi bychom si uchovali vzpomínky na nádherné pohledy, které vidíme při cestě autem. Tím spíš, že při řízení se nemůžeme krásám přírody příliš věnovat – musíme se přece soustředit na jízdu. Autokamera nám umožní vrátit se k nejkrásnějším výhledům a plně si je vychutnat.

A má vůbec vlastnictví autokamery ve voze nějaká negativa? Těžko říci. Určitě je dalším elektrospotřebičem, který zatěžuje autobaterii. Aby ale způsobila nějaké problémy v elektroinstalaci, musela by být opravdu v mimořádně špatném stavu. Jistou komplikací při používání autokamery může být nutnost ji demontovat a nosit sebou, když necháme auto stát zaparkované na ulici. Nechat elektroniku ve voze na viditelném místě je bohužel výzvou pro nejrůznější lapky a nenechavce, aby nám rozbili sklo a předmět ukradli. Když jezdíme na krátké trasy, nemusí se nám prostě chtít stále kameru instalovat a vyndávat. Přesto stojí za to ji mít, třeba jen pro delší cesty. Lépe tak, než vůbec.

 

Informace

Autokamery nahrávají obrazy na paměťové karty. Je to pohodlné řešení, protože díky kartě si můžeme stáhnout nahrávku do počítače, aniž bychom museli vytahovat celou kameru. Paměťová karta, kterou si kupujeme k autokameře, musí mít velkou kapacitu a musí být velmi rychlá. Takové jsou požadavky na pořízení kvalitního videa ve vysokém rozlišení.

 

Autokamera – kterou si vybrat?

V nabídce na trhu je autokamer celá řada. Jejich ceny začínají už na stovkách korun. Abychom udělali správnou volbu, napovíme, na jaké vlastnosti bychom se měli u těchto zařízení zaměřit.

Rozlišení při nahrávání

Minimální akceptovatelné rozlišení při nahrávání je 1280 x 720 px (tzv. 720p čili HD). V praxi bychom však měli hledat spíš zařízení, která zvěčňují obraz ve standardu Full HD, to znamená 1920 x 1080 px. Pokud koupíme autokameru s příliš malým rozlišením nasnímaného obrazu, na monitoru počítače uvidíme záznam, ze kterého se nedá nic vyčíst – ani registrační číslo vozidla, které jelo před námi, ani detaily nádherných pohledů, které jsme natočili. K čemu nám potom taková kamera vlastně je?

Úhel snímání obrazu

Minimální akceptovatelný úhel snímání obrazu je 120 stupňů, ale lepší je hledat zařízení s úhlem záběru 150 stupňů. Čím větší je úhel, tím širší obraz bude naše kamera zabírat.

Modul GPS

Díky přítomnosti v našem zařízení modulu GPS budeme zaznamenávat nejenom obraz, ale také naše souřadnice a rychlost, jakou se pohybujeme. Může to být užitečné v mnoha situacích. Může nám to posloužit jako důkaz, že v danou chvíli jsme jeli přiměřenou rychlostí. Umožní nám také zpětně zjistit, ve kterém místě naší cesty se odehrál moment, který nám obzvlášť utkvěl v paměti.

Záznam zvuku

Dobrá autokamera je ta, která nám umožňuje zaznamenávat nejenom obraz, ale také zvuk. Ve sporných situacích to může být pro nás velmi užitečná funkce.

 

Dobré vědět

Zajímá vás tento článek? Podívejte se také na produkty nabízené společností autoDNA – předním poskytovatelem zpráv o historii vozidel v Evropě a USA. Prověřování VIN vám pomůže vyhnout se dodatečným nákladům spojeným s nákupem vozu s neznámou minulostí. Služba je k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu po celý rok – potřebujete pouze přístup k internetu a číslo VIN vozidla, které chcete zkontrolovat.