autoDNA prověřuje
Pohon kompresoru 4 v 4 min

Pohon na 4 kola – jak funguje, komu se může hodit a ve kterých modelech ho lze najít

24 července 2017

Výrobci automobilů rádi píší v katalozích o možnosti nákupu různých typů vozidel s pohonem 4×4. Pod tímto určením se bohužel často rozumí systémy, které fungují velmi rozdílně. Je proto dobré zjistit, co má prodejce v autosalónu vůbec na mysli, když mluví o „pohonu na 4 kola“.

Pohon na 4 kola aneb…

Prvním druhem pohonu 4×4 je stálý pohon na čtyři kola, ve kterém je točivý moment vždy rozváděn na obě nápravy. Je to možné díky použití centrální rozvodové skříně. Se stálým pohonem na 4 kola se setkáváme v takových modelech, jako Audi Allroad, Mitsubishi Lancer Evolution a Pajero, Toyota Land Cruiser nebo Land Rover Discovery.

 

 

Stálý pohon na 4 kola lze dále dělit na symetrický a asymetrický. Se symetrickou variantou se setkáváme ve voze Land Rover Defender, kde je točivý moment rozváděn na obě nápravy stejně. V asymetrické variantě máme co do činění s distribucí točivého momentu mezi obě nápravy v závislosti na potřebách, a to pomocí mezinápravové rozvodovky nebo lamelové spojky.

Druhým druhem pohonu 4×4 je pohon na 4 kola zapojovaný ručně. V tomto případě je jedna náprava poháněna nastálo, zatímco pohon druhé může být zapojován pomocí příslušné páky nebo tlačítka. S tímto řešením se setkáváme například ve vozidlech Suzuki Jimmy, Jeep Wrangler nebo Nissan Patrol, kde je po celou dobu poháněná pouze zadní náprava a pohon přední můžeme zapojit dodatečně. Tuto možnost bychom ale měli používat pouze v terénu. Na běžném povrchu nám bude takto fungující pohon na 4 kola spíše překážet, než pomáhat.

Třetí druh pohonu na 4 kola je pohon druhé nápravy zapojovaný automaticky. Je to kompromisní řešení mezi stálým pohonem na 4 kola a pohonem 4×4 aktivovaným ručně. S tímto řešením se setkáme například ve vozech Mitsubishi Outlander, Toyota RAV4, Volvo AWD, Suzuki SX4, Audi A3 nebo BMW X5. Při této variantě je pohon nastálo a přímo převáděn na jednu nápravu, ale v případě potřeby je automaticky převeden pomocí lamelové spojky i na druhou nápravu.

Jaké výhody a nevýhody má pohon na 4 kola?

Věnujte pozornost

Je pravdou, že vozidlo s pohonem na 4 kola bude zpravidla více univerzální, než auto s pohonem pouze na jednu nápravu.

 

Týká se to stejně tak různých druhů povrchů, jako klimatických podmínek. Když budeme mít ve voze pohon na 4 kola, dojedeme určitě dál, než bez něj. To však neznamená, že dojedeme vždy a do každého cíle. Pohon na 4 kola zajišťuje s určitostí větší přilnavost k povrchu než pohon na jednu nápravu, ale pokud dostaneme smyk, což je bohužel možné, bude velmi náročné ho zvládnout. Ve vozidlech s pohonem 4×4 může totiž nedotáčivý smyk plynule přecházet v přetáčivý, což významně ztěžuje možnost se z něj dostat.

Nelze skrývat, že náklady na pořízení vozidla s pohonem na 4 kola jsou výrazně vyšší, než v případě aut s pohonem na jednu nápravu. Vozidla s pohonem 4×4 jsou také mnohem náročnější a tím i dražší na údržbu. Častěji se budeme také stavovat u benzínek, a to zejména pokud zvolíme vozidlo se stálým pohonem na všechny čtyři. Automobily s tímto pohonem jsou totiž těžší a mají tudíž i větší „žízeň“. Vyšší budou také náklady na případné opravy. Budeme používat složitější mechanismus, který stejně jako každá jiná část vozidla podléhá opotřebení a dříve nebo později bude mít poruchu.

Rozhodnutí o koupi vozidla s pohonem na čtyři kola musí mít proto jiné opodstatnění než ekonomické. Vozidlo tohoto druhu se bude určitě hodit řidičům, kteří se často pohybují mimo vozovku, například když bydlí nebo pracují v horách či v lesích, anebo turistům, kteří pravidelně navštěvují vysokohorská lyžařská střediska.

Vozidla s pohonem 4×4 dostupná na trhu

Na závěr se ještě podívejme, jaký máme výběr z nových vozidel s pohonem 4×4. Za tímto účelem jsme navštívili jeden z oblíbených motoristických webů s inzeráty. V prvé řadě jsme se soustředili na vozidla se stálým pohonem na 4 kola:

  • Audi A5, A6, A7, Q2, Q3, Q5 i Q7;
  • BMW série 4, 5, 7 a X1, X3, X4, X5;
  • Mercedes třídy C, E, S, a také modely CLA, GLC, GLE a GLS;
  • Volkswagen Amarok, Golf, Multivan, Tiguan, Touareg.
  • Subaru Levorg, Forester, Outback a XV;
  • Mini Clubman, Cooper S, Countryman;
  • Jeep Grand Cherokee.

Když změníme filtr tak, aby se zobrazovala vozidla, která mají pohon 4×4 připojovaný automaticky, objeví se vozy výrobců jako BMW, Audi, Volvo, Volkswagen, Mercedes, Porsche a Honda. Nejmenším počtem jsou zastoupena auta s pohonem na 4 kola zapojovaným manuálně. Najdeme mezi nimi značky Nissan, Mitsubishi, Toyota, Suzuki, Jeep, Isuzu a Hyundai.

Když vše shrneme, je z čeho vybírat. Samozřejmě, zajímavé možnosti nechybí ani na trhu s ojetými vozidly. Pamatujme si ale, že bychom se měli raději vyhýbat nabídkám na koupi vozidel s pohonem 4×4 za pár tisíc. Nízká cena zpravidla znamená, že zanedlouho po koupi necháme hodně peněz v autoopravně.

 

Dobré vědět

Zajímá vás tento článek? Podívejte se také na produkty nabízené společností autoDNA – předním poskytovatelem zpráv o historii vozidel v Evropě a USA. Prověřování VIN vám pomůže vyhnout se dodatečným nákladům spojeným s nákupem vozu s neznámou minulostí. Služba je k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu po celý rok – potřebujete pouze přístup k internetu a číslo VIN vozidla, které chcete zkontrolovat.