autoDNA prověřuje
Převážíme-jízdní-kola

Převážíme jízdní kola – vyberte si způsob uchycení jednostopých vozidel

22 srpna 2017

Zpravidla převážíme jízdní kola třemi způsoby – na střešním nosiči, na stojanu připevněném k zadním dveřím nebo na nosiči upevněném na tažném zařízení. Každý z těchto způsobů má své vady i výhody, proto je dobré se na ně v klidu podívat a zvážit alternativní možnosti.

Jaro k nám letos přišlo neobyčejně brzo. Místo chladných a ponurých dnů, v posledních letech pro závěr března a počátek dubna typických, zavládlo pěkné a slunečné počasí s vysokými teplotami. Mnozí z nás si začali urychleně prohlížet kalendář, aby našli volný víkend pro krátkou projížďku s rodinou nebo přáteli, během které se chtěli těšit paprsky jarního sluníčka. Na takový výlet bylo ideální vzít si s sebou jednostopé vozidlo. Byla to skvělá příležitost otestovat si způsob, kterým budeme převážet jízdní kola autem. Pokud by něco nefungovalo tak, jak má, měli jsme dost času na provedení nezbytných úprav před hlavním prázdninovým výjezdem.

Převážíme jízdní kola na střešním nosiči

Střešní nosič je pravděpodobně nejoblíbenější způsob, který používáme pro převoz jízdních kol. Spolehlivý základní střešní nosič koupíme už okolo 2000 korun. K němu musíme ještě přidat nosiče na bicykly, nejlépe se zabezpečením proti krádeži. Zde najdeme rozumné řešení již v rozmezí 600 až 1200 korun. Pokud převážíme kola pro čtyřčlennou rodinu, soupravu nosičů na kola koupíme už za 3600 korun (počítáme s průměrnou cenou 900 Kč na kolo). Vypadá to tedy tak, že investice do zařízení se může vejít do 6000 korun. Není to tedy nijak přemrštěná částka.

Cena ale není jedinou výhodou převážení jízdních kol na střeše auta. Pokud jezdíme normálním sedanem, kombíkem nebo hatchbackem, umísťování jízdních kol na střešním nosiči by nemělo být nijak obtížné, i když od nás bude vyžadovat trochu síly. Navíc střešní nosiče často umožňují převoz až šesti kusů jízdních kol. Kromě toho základní střešní nosič můžeme využít také v jiných situacích. V zimě držáky na jízdní kola můžeme nahradit úložným boxem, do kterého vložíme lyže nebo snowboardy. Střešní úložní box bude také dobrým místem na dodatečný náklad pro každou cestu, při které si s sebou nebereme jízdní kola.

 

 

Bohužel střešní nosiče mají také svoje zápory. Když převážíme jízdní kola připevněná na střeše auta, musíme jet pomaleji, zvláště na rychlostních komunikacích a dálnicích, aby se držáky jednostopých vozidel neutrhly. Kromě toho narůstá odpor vzduchu, navíc musíme počítat s větším hlukem a zvýšenou spotřebou paliva. Systém držáků může jízdní kola také poškrábat. Důležitou otázkou pro část řidičů je rovněž snížení estetičnosti auta kvůli konstrukci střešního nosiče.

Převážíme jízdní kola na nosiči na zadních (pátých) dveřích

Pro většinu modelů automobilů můžeme získat speciální nosič na jednostopá vozidla, připevněný na zadních (pátých) dveřích. Je to nabídka hodná pozornosti, pokud převážíme 3, maximálně 4 jízdní kola. Jeho velkou výhodou je nízká cena, končící obvykle na částce 3500 korun (mohou být ale i dražší). Jízdní kola na nosič připevníme také poměrně jednoduše. Bohužel, když montujeme nosič na páté dveře, musíme se smířit s rizikem ztráty estetického vzhledu vozidla nebo jeho poškrábání. Samozřejmě se také zhorší viditelnost ve zpětném zrcátku a přes zadní okno. Jízdní kola připevněná k nosiči na pátých dveřích se také mohou chovat nestabilně, proto budeme nuceni jezdit pomaleji.

Převážíme jízdní kola na nosiči připevněném na tažném zařízení

Nosiče připevněné na tažné zařízení jsou používány řidiči už mnoho let, používání třetí SPZ na nosiči je ovšem legalizováno až od 1. 1. 2016. Díky změně předpisů je možno buď demontovat zadní SPZ z auta a upevnit ji na nosič kol, nebo si vyřídit třetí SPZ na příslušném dopravním odboru. K tomu je třeba vzít oba technické průkazy (malý i velký) a částku 600 Kč. Vyřízení třetí SPZ trvá obvykle 14 dnů. Dříve řidiči buď nosičem s koly zastínili registrační značku a spoléhali na to, že se nepotkají s policejní hlídkou, nebo si vlastnoručně vyrobili třetí SPZ, což bylo rovněž protiprávní. V současné době neexistují právní překážky pro převoz jízdních kol na speciálním nosiči s tažným zařízením, samozřejmě za předpokladu, že získáme třetí SPZ oficiální cestou. Za jízdu s třetí značkou vyrobenou například v reklamních studiích mohou policisté vybírat pokutu až do výše 5 tisíc korun.

Cena takového řešení je zhruba 9000 Kč za nosič a 4,5 až 6 tisíc (i více) za montáž tažného zařízení k vozidlu. Není to zrovna nejlevnější nabídka, přesto je docela výhodná, zejména pro majitele vysokých automobilů, například SUV. Je jednodušší připevnit jízdní kolo k nosiči připevněnému na tažné zařízení než na střeše vozidla. Kromě toho, když převážíme jízdní kola na nosiči na tažném zařízení, není tak velký odpor vzduchu jako při jejich transportu na střeše. Navíc se nám tažné zařízení může později hodit například k tažení přívěsu, obytného přívěsu nebo pro pomoc rodině nebo přátelům při tažení nepojízdného automobilu. Pokud nám záleží na zachování estetičnosti vozidla, můžeme najít taková tažná zařízení, která, když je právě nepoužíváme, můžeme složit tak, že je nebude vidět.

 

 

Převážíme jízdní kola nebo…

Jak je vidět, každý způsob převážení jízdních kol má svoje klady a zápory. Všechny spojuje to, že je zapotřebí jednorázově vynaložit nezanedbatelnou částku nejméně 3500 Kč. Možná bychom mohli najít jiná řešení?

Pokud teprve plánujeme začít naše dobrodružství s jízdním kolem, můžeme se možná zamyslet nad nákupem skládacích kol. Jsou konstruována tak, že jejich rychlé rozložení a složení nepůsobí žádné problémy. Když převážíme jízdní kola tohoto typu, vložíme je jednoduše do pouzdra a umístíme do kufru automobilu. „Skládačky” jsou také skvělé jako jízdní kola do města. Po příjezdu do cíle je nemusíme zanechat v otevřeném prostoru, kde se mohou stát lupem zlodějů, ale složíme je a bereme je s sebou, například do kanceláře.

Další možností je půjčit si jízdní kolo v místě dovolené. Například v jedné z půjčoven v populární Třeboni v Jižních Čechách je cena pronájmu kola 199 Kč na den, za dětské kolo 149 Kč. Celodenní vyjížďka rodiny se dvěma dětmi nás tedy bude stát necelých sedm stovek. Samozřejmě můžeme konstatovat, že už po 3 dnech vynaložíme tolik, kolik bychom zaplatili za nosič připevněný na zadní dveře auta. Ovšem neriskujeme, že si poškodíme zadní dveře našeho vozidla a nemusíme vynaložit žádné úsilí – vybrat si nosič, vyměřovat, připravovat a balit jízdní kola, obávat se o jejich bezpečí. Jednoduše odjedeme na dovolenou a na místě si jdeme jízdní kolo půjčit. Kromě toho prázdninových atrakcí je mnoho – jeden den chceme jít na koupaliště, další do aquaparku, třetí pak prohlédnout si blízké okolí, čtvrtý nedaleké velké město a pátý den si třeba vyjít na procházku. Ne každý den budeme trávit na jízdním kole. Kromě toho jízdní kola si často za výhodné ceny můžeme vypůjčit ve střediscích, ve kterých trávíme dovolenou. Cena pronájmu pak může být předmětem vyjednávání z naší strany, zvláště když si chceme vypůjčit hned několik kusů.

 

Dobré vědět

Služba autoDNA je předním poskytovatelem služeb online kontroly historie vozidel. Na základě vašeho číslo VIN si před nákupem ověříte historii vozidla pomocí autoDNA. Prověřování VIN vás v mnoha případech může ušetřit nežádoucích dodatečných nákladů spojených s koupí vozidla s neznámou nebo náhodnou minulostí.