autoDNA prověřuje
Top 10 aplikací pro řidiče

Top 10 aplikací pro řidiče

13 prosince 2016

Moderní automobily stále více připomínají počítače na čtyřech kolech. Stupeň automatizace mnoha funkcí a všeobecné zavádění prvků, které byly dříve dostupné hlavně v nejluxusnější třídě výbavy, se v posledních letech značně urychlilo. Dnes v autě lidové značky nikoho nepřekvapí navigace, dobře vybavený palubní počítač nebo parkovací asistent.

Není ale třeba kupovat auto v autosalonu, abychom využili většinu vylepšení nabízených výrobci automobilů. Stačí mít smartfone s přístupem k internetu a vhodné aplikace, které umožní rozšířit funkčnost ojetého vozidla a zjednodušit jeho každodenní používání.

Níže uvádíme subjektivní seznam 10 zajímavých bezplatných aplikací, které se mohou hodit každému řidiči.

Yanosik

Velmi populární polská aplikace spojující přednosti navigace s funkcí vyhýbání se dopravním zácpám a CB rádia. Díky velkému počtu uživatelů (měsíčně více než 1,5 mln) upozorňuje Yanosik v reálném čase na  fotoradary, neoznačené policejní vozy, kontroly rychlosti a akce dopravní policie. Informace o ohrožení jsou průběžně prověřovány jinými uživateli. Aplikace má čitelnou grafickou úpravu a její obsluha je velmi jednoduchá a intuitivní. Jedinou vadou na bezplatné verzi Yanosika jsou reklamy, ale naštěstí jejich intenzita a rozmístění nepůsobí při každodenním používání aplikace větší problémy.

Dostupnost: Android, iOS, Windows Phone

 

 

Waze

Jedna z největších sociálních navigačních aplikací informujících o dopravních zácpách. Nejen upozorňuje na kolony, ale umožňuje také nanášení změn na mapu jejími uživateli. Ukazuje dokonce i benzínové pumpy s nejnižšími cenami v okolí. Waze pracuje v podstatě velmi podobně jako Yanosik. Uživatelé si pochvalují velmi propracovaný adresář Waze. V aplikaci lze také ukázat trasu naší cesty osobě, která čeká na náš příjezd, a to formou odkazu na mapu (otevírá se v prohlížeči, není tedy třeba instalovat aplikaci). Určitě ji potěší, že bude moci sledovat průběh naší cesty živě a bude vědět, jak daleko ještě jsme.

Dostupnost: Android, iOS, Windows Phone (uživatelé si stěžují na chybějící aktualizaci od r. 2014)

Google Maps

Aplikace využívá běžnou mapu, kterou zná většina uživatelů internetu. Velmi dobré uživatelské prostředí a intuitivní obsluha. Předností aplikace je synchronizace s vyhledávačem Google (důležité zejména pro řidiče, kteří jsou zvyklí na používání Google na počítači) a velmi bohatý adresář. Aplikace obsahuje také navigační funkci propojenou s informacemi o dopravních zácpách. Umí také naživo vytýčit alternativní trasu v případě nenadálé události, např. nehody na silnici, po které jedeme.

Dostupnost: Android, iOS, Windows Phone

AutoGuard Blackbox

Aplikace slouží jako černá skřínka pro automobil. Registruje obraz během jízdy spolu s jejími parametry (rychlost, lokalizace). Umožňuje také sledování trasy na mapách Google  a zasílání nahrávek emailem. Program nahrává ve vysoké kvalitě (1080 px), což má velký význam pro případ eventuální sporné situace na cestě (nedání přednosti v jízdě, srážka apod.). Kromě toho aplikace nabízí pro případ nehody také rychlý přístup na tísňové linky.

Dostupnost: Android, iOS

MoBILET, Sky Cash

Aplikace vhodné pro místa, kde jsou v provozu placené parkovací zóny. Díky nim není třeba pamatovat na nošení drobných mincí do parkovacích hodin. Je také možné zaplatit přesně za parkování podle opravdové doby stání vozidla. Je dobré si předem ověřit, jestli tato aplikace funguje v místě, kde chceme zaparkovat v placené zóně.

Dostupnost: Android, iOS, Windows Phone

Fuelio

Aplikace sleduje výdaje spojené se spotřebou paliva. Na základě dat GPS ukazuje řadu užitečných statistik: průměrnou spotřebu paliva, počet natankování apod. formou grafů. V placené verzi mohou být údaje automaticky zasílány na Google Drive nebo Dropbox. Existuje také možnost analýzy údajů z více než jednoho auta.

Dostupnost: Android

mobile.de

Aplikace vhodná pro každého, kdo hledá ojeté vozidlo. Velkou výhodou je možnost vyhledávání auta v jiných zemích Evropské unie. Mobile disponuje velmi širokou databází nabídek z celé EU, a to jak soukromých osob, tak obchodníků.

Dostupnost: Android, iOS, Windows Phone

Torque Lite

Aplikace, která umožňuje sledování průběžných parametrů, diagnostiku motoru na základě chyb ovladače. Ke čtení údajů je nutno mít ještě rozhraní typu Bluetooth zapojené do diagnostického konektoru OBDII. Velmi užitečnou funkcí je odstraňování chybových hlášení. Obyčejné vypnutí žárovčičky „check engine” v autoopravně často stojí tolik, kolik je třeba zaplatit za rozhraní a placenou verzi aplikace. Alternativně lze na Android nainstalovat zdarma ještě aplikaci Piston nebo OBD Car Doctor, na iOS jsou dostupné aplikace EOBD Facile (základní diagnostika a odstraňování chybových hlášek) nebo EOBD Premium (placená verze s plnou diagnostikou).

Dostupnost: Android, iOS

 

 

Blablacar

Aplikace, která slouží k dělení nákladů na cestu. Označíme trasu a čas jízdy a následně čekáme, až se někdo přihlásí na spolujezdce. Blablacar vypočítá průměrné náklady pro 1 osobu a jako zprostředkovatel inkasuje provizi, přesto se cesta např. ve 2 lidech místo jednoho vyplatí. Ideální řešení pro osoby, které pravidelně cestují a zároveň disponují volnými místy – díky aplikaci mohou ušetřit. Existuje také obdobná aplikace s názvem Carpooling.

Dostupnost: Android, iOS

MyCar Locator

Zajímavá aplikace umožňuje lokalizovat automobil. Velice užitečné v místech, v nichž se ocitáme poprvé: na velkých parkovištích (nadzemních nebo podzemních), v uličkách, které se podobají jako vejce vejci apod. Je to řešení problému typu „zaparkoval jsem, ale nepamatuji si, kde svoje auto mám ” nejen pro zapomnětlivé, ale také pro ty, kteří toho mají příliš mnoho na hlavě.

Dostupnost: Android

Je dobré připomenout také jiné možnosti využití smartfonů ve vozidle. Na trhu existují automobilové kamery na couvání propojené se smartfonem (alternativa pro displej zabudovaný na centrálním panelu) nebo také dálkově ovládané pomocí telefonu systémy vytápění v době stání. Jak je vidět, možností využití mobilního telefonu v autě je opravdu hodně a záleží pouze na představivosti a potřebách řidiče, co bude využívat.

 

Dobré vědět

Zajímá vás tento článek? Podívejte se také na produkty nabízené společností autoDNA – předním poskytovatelem zpráv o historii vozidel v Evropě a USA. Prověřování VIN vám pomůže vyhnout se dodatečným nákladům spojeným s nákupem vozu s neznámou minulostí. Služba je k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu po celý rok – potřebujete pouze přístup k internetu a číslo VIN vozidla, které chcete zkontrolovat.