autoDNA radí
Silné mrazy

Zimní problémy s automobilem – jak si s nimi poradit domácími způsoby?

8 září 2017

Silné mrazy mají vždy nepříznivý vliv na správnou funkčnost našich vozidel. Jak si s nimi poradit nejenom pomocí kosmetických a dalších přípravků dostupných v obchodech, ale především domácími způsoby?

Zimní problémy s automobilem jsou noční můrou všech řidičů. Vozidlo zahalené silnou sněhovou pokrývkou, skla namrzlá zvenčí a vevnitř pokrytá jinovatkou, stěrače přimrzlé k oknu, problémy s prokluzováním při výjezdu ze zasněženého parkoviště, namrzlé dveřní zámky, do kterých nejde zastrčit klíč… Každoročně se s těmito problémy potýká snad každý řidič. Ano, regály ve specializovaných obchodech a hypermarketech se přímo prohýbají pod tíhou přípravků, které nám s určitostí pomohou při překonávání tohoto náročného období. Problém je ale v tom, že často stojí nemalé peníze, a když už si je koupíme, nikdy nejsou po ruce, když je zrovna potřebujeme. Obehranou písničkou je přípravek k odmrazování zámků, který poklidně leží zamknutý ve vozidle, do kterého se nemůžeme dostat kvůli zamrzlým zámkům. Proto, než vynaložíme peníze v hypermarketu, si zkusme připomenout několik osvědčených domácích způsobů, jak vyzrát na zimní problémy s automobilem. Možná nám navíc pomohou ušetřit nějakou tu korunu a ukážou se být i o něco praktičtější.

Zamrznutá okna

Zimní problémy s automobilem si spojujeme především s nutností ranního škrábání oken. Jak známo, tento úkol nám tradičně zabere více času, než jsme původně předpokládali. Na samém začátku dne se tak dostáváme do skluzu a začíná se nás zmocňovat stres. Jak se tomu vyhnout? Můžeme si koupit speciální rohože, které, když je položíme na okna, nedopustí, aby se do rána zatáhla námrazou.

 

 

Stejně dobře jako rohož z hypermarketu nám ale může posloužit třeba staré prostěradlo. Přirozeně, může být i děravé! Pamatujme si pouze, že je třeba ho přiložit na suché sklo. Myslet bychom při tom měli také na to, že prostěradlo nám nebude moc platné, když bude v noci padat mrznoucí sníh s deštěm. I na to je však způsob. Pokud očekáváme v noci mráz, smícháme ocet s vodou v poměru 3:1 a touto směsí potřeme okna.

A co máme dělat, když jsme zapomněli auto na noc připravit a ráno nás překvapí namrzlá okna? Za prvé, nikdy se nepokoušejme zbavit ledu pomocí horké vody. Může prasknout sklo! Za druhé, námrazu nikdy neodstraňujeme pomocí kovových nebo skleněných předmětů, můžeme si poškrábat okna. Co tedy můžeme udělat, když nemáme po ruce škrabku? Dobrou alternativou může být například kreditní karta, i když bezpečnější bude použít plastové členské či akční karty pro sbírání bodů na benzince, jichž máme v peněžence zpravidla několik. Pokud ji máme po ruce, může pomoci také postříkání oken naší směsí octa a vody.

Zamrzlý zámek

Jak známo, přípravky na rozmrazování zámků mají kouzelnou moc zmizet z dohledu, jakmile je potřebujeme. Jak je nahradit domácími způsoby? K rozmrazení zámku můžeme použít obyčejnou slámku k pití nápojů. Namíříme ji na zámek a foukáme na něj teplý vzduch z plic. Snadno si mohou pomoci také osoby, které dbají o svoji osobní hygienu, nebo kuřáci. Ti první použijí k rozmrazení zámku přípravek na dezinfekci rukou, ti druzí nahřejí klíček zapalovačem.

Jinovatka uvnitř vozidla

Pokud jde o zimní problémy s vozidlem, k nejvíce stresujícím patří skla namrzlá z vnitřní strany. Když po několika minutách úporného škrábání oken zvenku nasedneme do auta a zjistíme, že jsou namrzlá i vevnitř, můžeme ztratit chuť na cokoliv. Přitom den teprve začíná! Navíc vše, co seškrábeme, se usadí na sedadlech a na našem oblečení, což jenom prohloubí naši frustraci.

Abychom mohli účinně předcházet namrzání skel uvnitř vozidla, musíme si uvědomit, že jinovatka vevnitř kabiny je důsledkem vnitřní vlhkosti. Za prvé, nenechávejme proto ve voze žádné otevřené nádoby nebo lahve s pitím a jinými tekutinami. Za druhé, pravidelně odstraňujme vlhkost z gumových koberečků, které by měly na zimu nahradit ty textilní. Zatřetí, vezmeme z domu starou suchou ponožku, naplníme ji stelivem pro kočky a necháme ji na noc v autě. Stelivo pro kočky totiž skvěle pohlcuje vlhkost.

 

Informace

Jízdu nám může znepříjemňovat také zamlžování skel. Dobrým způsobem je údajně vyčistit okna z vnitřní strany pěnou na holení.

 

Sníh

Naše plány na rychlý výjezd na cestu může zhatit také sníh, a to mnoha způsoby. Především odstranění vysoké vrstvy sněhu z karosérie automobilu je časově náročné. Pokud bydlíme v oblasti, kde jsou sněhové srážky opravdu vydatné, měli bychom se zamyslet nad možností koupit speciální autoplachtu. Místo pracného ometání sněhu ji jednoduše sejmeme a můžeme jet.

Sníh nám může ztížit také výjezd z parkovacího stání. Aby kola získala potřebnou přilnavost, vložíme pod ně kus lepenky. Pokud ji nemáme, můžeme použít jako poslední záchranu gumové koberečky z auta, ale musíme počítat s tím, že to pro ně bude pravděpodobně znamenat konečnou. Občas, když nic jiného nepomáhá, je nejlepším řešením zkusit auto jednoduše potlačit. Zde nám mohou opět pomoci staré ponožky. Navlékneme je na naše boty, abychom zlepšili jejich přilnavost k zasněženému povrchu.

Zasněžené vozovky rovněž způsobují, že naše vozidlo hůře drží stopu. V tomto případě může pomoci, když vložíme něco těžkého do kufru. Dobrým nápadem může být například dvacetikilový pytel steliva pro kočky. Zatíží zadní část vozidla a navíc budeme mít kde brát stelivo pro potřeby pohlcování vlhkosti uvnitř kabiny.

Jiné zimní problémy s auty

Dalšími typicky zimními problémy s autem je přimrznutí stěračů k přednímu oknu a zamrznutí zpětných zrcátek. Stěrače můžeme na noc zvednout, ale když bude silný vítr, mohou se zase sklopit. Navíc se časem unaví pružina, která tlačí stěrače na okno. Místo zvedání je proto lze zajistit starými ponožkami. Jednak stěrače nepřimrznou k oknu, jednak budou chráněny před mechanickým poškozením. A jaká je rada na zamrzlá zrcátka? Celkem jednoduchá. Na noc na ně nasadíme svačinové sáčky a zajistíme gumičkou.

Když už mluvíme o domácích radách na zimní problémy s automobily, zmiňme se ještě o dvou. Olej bez obsahu tuku ve spreji se osvědčí jako prostředek proti přimrzání gumových prvků v našem vozidle. Můžeme jím také postříkat lopatu pro odhazování sněhu, díky čemuž se na ní nebude držet led.

V přehledu domácích návodů na zimní problémy s automobily najdeme také pastu na zuby. Vyleštění světlometů pomocí pasty by mělo dát skvělý výsledek!

Jak je vidět, proti zimním problémům s automobily lze bojovat nejenom pomocí nákladných kosmetických a dalších přípravků z obchodu, ale také domácími způsoby. Bez ohledu na to, pro jaké řešení se rozhodneme, je jako vždy nejdůležitějším faktorem odpovídající příprava vozidla na sněžení a mrazivou noc, tedy naše předvídavost a prozíravost.

 

Dobré vědět

Zajímá vás tento článek? Podívejte se také na produkty nabízené společností autoDNA – předním poskytovatelem zpráv o historii vozidel v Evropě a USA. Prověřování VIN vám pomůže vyhnout se dodatečným nákladům spojeným s nákupem vozu s neznámou minulostí. Služba je k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu po celý rok – potřebujete pouze přístup k internetu a číslo VIN vozidla, které chcete zkontrolovat.